A Szinva-patak völgye fölé magasodó sziklatömbön épült fel Diósgyőr vára, amely az Épkar Zrt. és az FK-RASZTER Zrt. konzorciumának köszönhetően kaphatja vissza évszázadokkal ezelőtt elvesztett tereit. A Nagy Lajos király kedvenc várának mondott középkori erődítményt 2021-ben kezdték el felújítani.
A lovagkirály 1364-ben itáliai és dél-francia mintára emelt négysaroktornyos, gótikus várkastélyának rekonstrukcióját az Origo folyamatosan nyomon követi.
A projekt alapvetően két részre osztható: a belső és külső várra.
A rekonstrukció egyik meghatározó része a belső vár felújítása: ennek befejeztével egy körülbelül 3900 négyzetméteres alapterületű épületet adnak majd át.
A projekt az elmúlt időszakban sokat haladt előre, és elérte a vár belső terének leglátványosabb szerkezeteit.
A Magyar Építők beszámolója szerint minden épületrészen folyamatos a gépészeti és elektromos csövezés, ami mellett a belső vár második emeletén, a keleti palotaszárnyon már a válaszfalak is elkészültek, behelyezték az étteremnél külső falsíki gótikus kőkereteit, a nyugati palotaszárnyon pedig megkezdték a gyilokjáró konzoljainak elhelyezését.
Jól haladtak a külső vár munkálataival is: megkezdték a terasz vízszigetelési munkáit és külső konyhaépület tetőszerkezetének ácsmunkáit is.
A híd melletti, nyugati toronypár liftes lépcsőházi tornyába beemelték a fa ramonádot (boltozati sablont), így megkezdődhet a beltér egyik leglátványosabb eleme, a csillagboltozat falazása.
Az északi oldal tetőszerkezetének ácsmunkáihoz is hozzáláthatnak a kivitelezők, amivel a belső vár külső sziluettje is elkezdi lassan felölteni végső formáját.
Ha minden a tervek szerint alakul, 2025 tavaszán Diósgyőr vára 14. századi fénykorához hasonló pompában várhatja majd újból a látogatóit.
A Modern Városok Program keretében megújuló 14. századi vár fejlesztésének célja, hogy a vár és közvetlen környezete Közép-Európa meghatározó turisztikai központjává váljon. Északkelet-Magyarország egyik legérdekesebb és legjelentősebb építkezése, a diósgyőri vár rekonstrukciója. A beruházás révén nem csak Magyarország, hanem a közép-európai térség egyik legjelentősebb turisztikai látványosságát fogják átadni.