Péntektől útjára indul egy új pályázati lehetőség a kkv-k számára, ennek neve a KKV Technológia Plusz Budapest Hitelprogram - jelentette be Szabados Richárd. A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára arról beszélt, hogy mostantól 73,19 milliárdnyi forrás érhető el majd a kkv-k számára Budapesten. A vállalkozások harmada Budapesten van, valamint az bár a térség fejlettebb régió, de azokat a cégeket is támogatni kell, akik a főváros környékén akarnak beruházást. Szabados közölte, a beruházásnak Budapesten kell megvalósulnia.
A hitel összege 5-50 millió forint lesz, a beruházásokat szeretnénk támogatni 0 százalékos kedvező kamatozás mellett, és egyéb rejtett banki költségek sincsenek."
Legalább egy lezárt üzleti évvel, és egy alkalmazottal kell rendelkezni. A pályázatokat egy hónap múlva lehet benyújtani egészen 2025 végéig - ismertette.
A GINOP-program keretében korábban 3500 milliárd forintnyi támogatás mozdult meg, és 60 ezer munkahely jött létre 400 ezer megőrzése mellett.
Sipos-Tompa Levente, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnök-vezérigazgató arról beszélt, hogy a bank a korábbi időszakban 25 ezer vállalkozást támogatott. Felkészültünk ennek a programnak a végrehajtására az MFB Plusz pontokon keresztül. Budapest egy speciális és fontos terület, valamennyi tevékenység támogatható, így tárgyi eszközöket és hitelcélokat is támogatnak - tette hozzá. Valamennyi MFB Pont felkészült az értékesítésre. Az Origo kérdésére a vezérigazgató elmondta, hogy nem feltétel a cégek előtt, hogy külpiacokra exportáljanak.
Teljesen nyitott államtitkárságot szeretnék, amely sokkal közelebb van az ügyfelekhez - mondta korábban Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium KKV fejlesztésért és technológiáért felelős államtitkárságának vezetője egy háttérbeszélgetésen. Az új államtitkár korábban több banknál dolgozott, ahol a kkv-k hitelezése volt a fő területe. Az új vezető a legnagyobb vállalkozási érdekszervezetekkel fog találkozni a következő időszakban.
A jelenlegi gazdasági helyzet sok teret ad a munkának, és gőzerővel készítik a támogatási programokat - mondta.
Uniós források és hazai költségvetési források állnak rendelkezésre.
Szólt arról is, hogy jelenleg inkább forrásbőség van a cégek számára, és ezt kell megfelelően felhasználni. Ha valaki jól el tudja mondani a cégek számára a lehetőségeket, akkor dönteni is fognak - tette hozzá.
A KKV-stratégia és a versenyképességi stratégia mentén dolgoznak majd a következőkben is - mondta Szabados. A kkv-k beruházási arányát 40 százalékra szeretnék felvinni 2030-ra. Az exportképesség terén a mostani 5 százalékos kkv-arányt 7 százalékra szeretnék felvinni. Mindezek mellett 2030-ra a kkv-k körében a hitelfelvételi arányt 20 százalékra szeretnék felvinni - tette hozzá.
Szabados arról is beszélt, hogy a magyar tulajdonú cégeket szeretnék előnyben részesíteni egy egészséges patriótizmus jegyében. Egy nagy digitális platformot hoznának létre a céek számára, hogy minden információt elérjenek egy helyen.
Az őszi akciótervől azt mondta, hogy a GINOP-on belül uniós források elérhetőek, itt elsősorban könnyítésekre és terület változtatásokra kívánnak fókuszálni. Szabados közölte, a cégek vissza nem térítendő támogatásokat szeretnének, és ez irányba is szeretnének nyitni. Két hónapon belül szeretnék az őszi akciótervet olyan szintre hozni, hogy kiírhatóak legyenek a pályázatok - tette hozzá. Az őszi akcióterv pontos összege majd csak novemberben lesznek megismerhetőek, de ebben lesznek vissza nem térítendő támogatások is, valamint olyan támogatások, amelyekkel tartozást lehet csökkenteni.
Folyamatosan gyűjteni fogják a visszajelzéseket, és minden felvetésre bizonyos időközönként tudnak majd szakmai választ adni."
Szabados Richárd kérdésre elmondta, minél tisztább a gazdaság, annál több forrás elérhető a cégek számára. Pozitív ösztönzőkre van szükség - tette hozzá.
Mindenképpen kell egy profiltisztítás a cégeknél, valamint a kkv-k definíciójában is adott esetben lehetnek változások - mondta egy másik kérdésre az államtitkár.
A növekedést priorizáló cégek mindenképpen előnyben lesznek a támogatások esetében - mondta egy másik kérdésre Szabados.
Olyan helyekre szeretnénk fókuszálni a támogatásokat, amelyek újabb beruházásokat generálnak."