Látványos szakaszánál tart a Nagy Lajos király kedvenc várának mondott középkori erődítmény rekonstrukciója: egyre több helyen érik el a vár eredeti magasságát. Ahogy az Origo is beszámolt róla, a diósgyőri vár felújítása 2021-ben kezdődött el.
Északkelet-Magyarország egyik legérdekesebb és legjelentősebb építkezése, a diósgyőri vár rekonstrukciója. A Modern Városok Program támogatásával Miskolcon megvalósuló projektben nemcsak Magyarország, hanem a közép-európai térség egyik legjelentősebb turisztikai látványosságát fogják átadni. Tavaly novemberben rendelte meg a beruházó a tornyok és palotaszárnyak megerősítését, így a kivitelező konzorcium elkezdte a megerősítési munkákat. A belső vár rekonstrukciója során mintegy 3900 négyzetméter alapterületű új épületet alakítanak ki. Ha minden a tervek szerint alakul,
2025 tavaszán Diósgyőr vára 14. századi fénykorához hasonló pompában várhatja majd újból látogatóit.
A nyáron elkezdődött a gyilokjáró konzoljának telepítése, és lassan az összes kőkonzol a helyére kerül. A gyilokjáró konzolkövei hamarosan teljesen körülölelik a belső várat, amely kőkereteinek építése folyamatosan halad.
Hamarosan elhelyezik a ramonádokat és megkezdődik a nyugati szárnyban található étterem csillagboltozatos födémjének építése. Az északi oldali palotaszárny tetőszerkezete gyártás alatt van, heteken belül megindulhat e szerkezet összeállítása is - emeli ki a Magyar Építők cikke.
A tornyok közti védőfalak heteken belül elérik az eredeti magasságukat. A külső vár ikertornyainak lőrésszerű pártázatai készülnek csakúgy, ahogyan az ide vezető csigalépcsők visszaépítése is.
Ezekkel a keleti és déli kortinafalak (bástyák közti védőfalak) a közeljövőben elnyerhetik eredeti magasságukat.
Helyére emelték az Ernye bán torony kő kapukeretét.
A gótikus várak belső kialakítása lényegesen lakályosabb volt, mint a román koriaké. Fogadótermek, tróntermek és lovagtermek sorakoznak a gazdagon díszített épületekben, amelyek ablakait rendszerint üveggel zárták le: az ólomkeretbe foglalt kerek üvegpogácsák nemcsak fontos korjelzők, de az ódon épületek varázslatos hangulatához is nagyban hozzájárulnak.
Magyarország gótikus várépítészetének színvonalát ma leginkább három épület mutatja meg: