Óriási, 212,91 karátos fehér gyémántot találtak a dél-afrikai Letseng-bányában, Lesothóban. A bányát működtető Gem Diamonds gyémántipari vállalat szerint a hatalmas kő II. típusú gyémánt. Az ilyen típusú gyémántoknak egyáltalán nincs nitrogénszennyeződés a kémiai szerkezetükben, még mikroszkopikus méretű sem. Ezek a gyémántok jóval ritkábbak, mint az I. típusú gyémántok, és általában nagyobbak illetve keményebbek is azoknál (a IIa. altípusba tartozó drágakövek még ezeknél is ritkábbak és jobb minőségűek).
A cég jelzése szerint ez a tizenkilencedik, 100 karátnál nagyobb gyémánt, amit kiemeltek a bányából 2024-ben.
A tengerszint felett 3000 méter magasan működő gyémántbánya a világ egyik legfontosabb lelőhelye a nagy, jó minőségű fehér gyémántoknak.
A vállalat által közzétett kép a több mint 200 karátos gyémántról:
A Letseng-gyémántbányából a kisebb gyémántok mellett rendszeresen kerülnek elő nagyobb, különlegesen értékes kövek. Az ilyen kövek több millió dollárt is érhetnek, és bár megtalálásuk után egy ideig még nem dől el, mi lesz a sorsuk, sok nagy karátértékű gyémántból a későbbi években pompás ékszereket készítenek.
Ahogy az Origo arról beszámolt, idén januárban már bejelentettek egy 200 karátnál nagyobb, Letseng-i fehér gyémántot. Annak nagysága 295 karát. A gyémánt értékével kapcsolatban becslések nem láttak napvilágot. A gyémántok értéke változhat attól függően, hogyan munkálják meg. Viszonyításként érdemes megemlíteni, hogy korábban egy 367 karátos fehér gyémántot 9,6 millió dollárért adtak el. Ez vélhetően jó irányszám a most megtalált óriási gyémánt értékére nézve is.
2020 szeptemberében egy 233 karátos kő került elő a világ legmagasabban fekvő bányájából.
Az idei év gyémántszenzációja egyébként kétség kívül a Lucara Diamond kanadai vállalat által Botswanában megtalált 2.492 karátos drágakő.
A lelet azonnal átrendezte a világ legnagyobb gyémántjainak listáját, és nyers gyémántként rögtön a második helyre lépett. A fantasztikus lelet megtalálása a vállalat szerint a 2017-ben bevezetett röntgentechnológiát dicséri, amit kifejezetten a nagyméretű gyémántok megtalálására alkalmaznak a bányában.