A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzügyőrei egy budapesti táskaüzlet termékeit vették alaposan szemügyre. A polcok roskadoztak az ismert luxus táskáktól (Gucci, Valentino) és baseballsapkáktól. A bolt tulajdonosa azzal érvelt, hogy az áru egy távolkeleti cég tulajdona, ezért a származására vonatkozó papírok is ott vannak. A termékek silány minősége azonban arról árulkodott, hogy azok mindegyike hamisítvány, amiket a védjegyek jogosulti képviselői is alátámasztottak. Az NAV-osok
több mint háromszáz táskát és sapkát foglaltak le a helyszínen.
A pénzügyőrök iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt indítottak eljárást - derül ki a NAV közleményéből. A jogtulajdonosoknak 45 millió forintos kárt okoztak a hamis táskákkal és sapkákkal.
A NAV kiemelt feladata, hogy kiszűrje a hamis termékeket a piacról, mert azok nem csak a gazdaság szereplőinek okoznak jelentős károkat, hanem a vásárlókra nézve egészségi vagy minőségi kockázatot is jelenthetnek. A hamis ruházati termékek vagy cipők esetében előfordulhat, hogy olyan vegyi anyagok kerülnek az emberi szervezettel kapcsolatba, amelyek akár az egészségre is ártalmasak lehetnek.
Nemrégiben több mint ezer liter hamis mosószert vontak ki a forgalomból a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei Komárom-Esztergom vármegyében. Húsvét vasárnap indult útnak Budapestről egy cseh rendszámú autó, amit a járőrök az M1-es sztráda ácsi szakaszánál vettek észre. Az ablakokig felpakolt autóban több mint ezer liter hamis mosószer és öblítő volt sorba rendezve.
Az egyenruhásoknak az tűnt fel, hogy a sofőr szinte ki sem látszik a zsúfoltságig rakott dobozhalom mögül. A balesetveszélyes módon szállított csomagokban különböző márkajelzésű (Ariel, Lenor, Persil, Jar) tisztítószerek voltak.
A flakonokat a jogtulajdonos képviselője is megnézte, és megállapította, hogy egytől-egyig hamisítványok, amiket a védjegy tulajdonosának engedélye nélkül hoztak forgalomba.
Az 53 éves sofőr azt mondta, az árut Budapesten vásárolta, hogy Csehországba értékesítse, de azzal nem volt tisztában, hogy nem eredetiek.
A pénzügyőrök a 258 flakon hamis árut lefoglalták, és iparjogvédelmi jogok megsértése bűncselekmény miatt eljárást indítottak. Az elkövető több mint 1,2 millió forint kárt okozott a jogtulajdonosnak.