Japán Gifu prefektúrájának rendőrsége letartóztatott egy 58 éves, Masahiro Nouchi nevű férfit, aki a jakuza tagjaként az ország legnagyobb és leghírhedtebb szervezett bűnözői csoportjához, a Jamagucsi-gumi-hoz tartozik, ráadásul elég magas rangban. Az ok egészen meghökkentő: a férfi ellen nem azért indult eljárás, amit a bűnözői kör tagjaként elkövetett. A vád ellene biztosítási csalás, vagyis az, hogy megkárosította az állami egészségügyi ellátórendszert.
A Japan Today beszámolója szerint Nouchi még tavaly februárban kért egészségügyi ellátást egy kórházban ujjsérülése miatt. Pontosabban azt állította, hogy ujjpercét egy balesetben vesztette el.
A kórház el is látta a férfit, ennek költségét 40 ezer jenre, azaz nagyjából 100 ezer forintra jelentették.
A férfi nagyjából egy hónappal ezt követően újabb ellátását, utókezelést kapott az ujja miatt, annak értéke 5 ezer jen volt. Nouchi-t nemrég ujjpercének elvesztéséhez kapcsolódóan biztosítási csalás vádjával letartóztatták, a hatóságok szerint ugyanis jogtalanul vette igénybe az egészségbiztosítás terhére a kórházi ellátást.
A meghökkentő ügy hátterében a hatóságok gyanúja szerint az ősi japán rituális gyakorlat, a világ számára elsősorban a filmekből ismert yubitsume áll. Ez az öncsonkításnak az a formája a jakuza berkeiben, amikor egy bandatag ujjpercének levágásával kér engesztelést főnökétől, amennyiben valamilyen hibát követett el. Az ujj egy darabjának levágásával sokkal nehezebb megfelelően fogni egy kardot vagy más fegyvert, így a bizarr tradíció azt fejezi ki, hogy az illető méltatlanná vált arra, hogy főnöke közvetlen környezetében harcoljon.
Ugyanakkor a mostani időkben a yubitsume meglehetősen ritka, ha pedig mégis megtörténik, ahhoz az öncsonkító részéről kapcsolódik egy másik ígéret is: orvosi ellátásának költségeit magának kell fizetnie.
Az 58 éves, a rendőrség szerint jelenleg is aktív jakuza tag viszont ezzel ellentétesen járt el. Sérüléséről hazudott, így azt balesetnek tételezve a személyzet ellátta őt. Ám a japán nemzeti egészségbiztosítási rendszer nem terjed ki a yubitsume elkövetéséből fakadó sérülések ellátására. Vagyis összefoglalva a hatóságok álláspontja az, hogy a letartóztatott férfi illegálisan vette igénybe a kórházi szolgáltatást, így a fenti összegekkel megkárosította a rendszert, azaz biztosítási csalást követett el.
Azt a hatóságok nem részletezték, milyen módon jutottak erre a következtetésre ennyi idővel az eset után.
A rendőrség közlése szerint ez az első eset Japánban, amikor yubitsume miatti biztosítási csalással vádolnak valakit.
A körülményekről egyelőre annyi derült ki, hogy a férfit szeptember 18-án fogták el, miután valaki más útdíjkártyáját használva akarta kifizetni a használati díjat egy elektronikus kapunál.
Nouchi mellett két további férfit is őrizetbe vettek az ujjlevágási eset kapcsán, de nem közölték, feltételezésük szerint milyen szerepet játszottak a csalás kivitelezésében.