„A hőszivattyús rendszerekre fokozottan igaz, hogy az épület megfelelő hőtartásával többet spórolhatunk, mintha folyamatosan fel-letekergetjük a termosztátot. Egy stabil, állandó hőmérséklet megtartása kisebb fogyasztást eredményez. Ha napközben nem tartózkodunk otthon, akkor mérsékelhetjük a fűtést, de ne felejtsük el, hogy a levegős hőszivattyúk a nappali időszakban kevesebbet fogyasztanak, mivel a működés során a külső hőmérsékletből vonják el a hőt” – magyarázta Bánhalmi Zoltán.
„Ezért minél melegebb van kint, annál gazdaságosabb az üzemeltetés. Így célszerű a komforthőmérsékletre fűtést még a melegebb nappali időszakra időzíteni, és olyan fűtési rendszereket kialakítani, amiben az energia eltárolható.
Így a nappali időszakban, olcsóbban megtermelt energiát tudjuk elhasználni az esti és éjszakai, illetve hajnali órákban, amikor a leghidegebb van” – tette hozzá. Fontos tudni, hogy amikor új épületbe telepítésre kerül a hőszivattyú, akkor az első időszakban az első felfűtés költsége jelentős lehet. „Az épületszerkezet első felfűtése annál drágább, minél hidegebb van kint, ezért érdemes az első indítást a téli hónapok előtt megtenni” – figyelmeztet a Panasonic szakembere.
Az egyik legtöbbet hangoztatott tévhit, hogy nem lehet velük kifűteni a házakat. Ez az állítás nem állja meg a helyét, hiszen a szakszerűen kiválasztott termék teljes mértékben el tudja látni ezt a feladatot. A tulajdonosnak amiatt sem kell aggódnia, hogy a hőszivattyú hangos lesz, hiszen az újabb készülékek rendkívül csendesek, így sűrűn lakott övezetekben is telepíthetőek. Aggályokat szokott okozni, hogy vajon lehet-e alkalmazni kazáncsere esetén.
A megfelelő körültekintéssel telepítve a hőszivattyúkat kazánok helyett is lehet alkalmazni, és segítségükkel akár 60-70 °C-os vizet is elő lehet állítani, amennyiben ez szükséges
– részletezte Bánhalmi Zoltán. A szakember azt is kiemelte, hogy az új hőszivattyúk a H-tarifával kiegészítve rendkívül kedvező fűtési megoldást biztosítanak. Jelentősen kevesebbet fogyasztanak mint a gázkazánok, drága kéményre sincsen szükség esetükben, ráadásul a felhasználás környezetében a károsanyag-kibocsátásuk nulla.
Magyarországon az elmúlt évtizedben nagyságrendileg közel 60-80 ezer darab levegő-vizes hőszivattyú berendezés kerülhetett telepítésre, amelyek között több tízezret lakossági célra használnak. „Itthon is egyre többen használják a háztartások fűtésére és hűtésére, illetve használati melegvíz előállításra a hőszivattyúkat, Európa-szerte pedig jelenleg 24 millió darab hőszivattyú működik. Ez kiemelt fontosságú az Európai Green Deal-ben megfogalmazott vállalások szempontjából, amely szerint 2050-re elérjük a zéró kibocsátást a kontinensen” – hangsúlyozta Bánhalmi Zoltán. Az eddig telepített 24 millió hőszivattyúval ugyanis évente 45 megatonna széndioxid-kibocsátás kerülhető el Európában. Ez az épületek teljes uniós kibocsátásának mintegy 4,9%-a, illetve pontosan annyi, mint Magyarország éves kibocsátása – derül ki az EHPA vagyis az Európai Hőszivattyús Szövetség új adataiból.
Sok százezer magyar háztartásban van olyan klímaberendezés, amivel lehetséges a fűtés, ezeket a nagy hideg beállta előtt érdemes használni. „A téli időszakban elsősorban azok a készülékek tudnak gazdaságosan és megbízhatóan fűteni, amelyek erre fel vannak készítve. Ezalatt elsősorban a megnövelt hőcserélő felülettel, kibővített működési tartománnyal, erőteljes fűtési funkcióval rendelkező készülékeket értjük” – részletezte Bánhalmi Zoltán. Az ilyen készülékekkel a teljes fűtési szezonban lehetséges a fűtés.
A klímaberendezések fűtési komfortszintje elmarad a hagyományos fűtési megoldások komfortszintjétől, ezzel számolnunk kell, amikor hőszivattyús klímával szeretnénk fűteni. A ventilátorok által mozgatott levegőnek zajhatása a leghalkabb berendezések esetében is jelen van a szobában
– emelte ki a szakértő.
A H-tarifa egy kedvezményes árú, külön tarifájú áramdíj, amelyet Magyarországon kínálnak elsősorban fűtési célokra. A H-tarifa célja, hogy a villamos fűtési rendszereket, különösen a hőszivattyúkat használók számára kedvezőbb áron biztosítson áramot a fűtési időszakban.
Fontos tudni, hogy a H-tarifa csak a fűtési szezonban, október 15. és április 15. között vehető igénybe külön mérőórával, amely kizárólag a fűtési rendszert méri, így más háztartási készülékek nem használhatják ezt a kedvezményt.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy az október 15-én kezdődő fűtési időszakban a szakszerű karbantartáshoz szakszervizt szükséges. Ellenőriztetni kell a berendezések elektromos csatlakozásait, a rendszerben uralkodó nyomásokat, tágulási tartályokat, illetve a biztonsági szerelvényeket, valamint a használati melegvíztárolók karbantartásáról is érdemes gondoskodni. Mindezek mellett a hőszivattyúk kültéri egységének tisztítása is az őszi karbantartás fontos része a téli fűtési időszak megkezdése előtt - írja közleményében a Panasonic.