2025: fantasztikus évet vár Orbán Viktor

Vágólapra másolva!
Jelentős gazdasági fordulatot hozhat a következő év Magyarországon. Orbán Viktor kormányfő szerint nem indokolatlan a fantasztikus kifejezés használata, mert a jövő évi költségvetés és a gazdaságpolitikai akcióterv valóban jelentős előrelépéssel kecsegtet több területen is.
Vágólapra másolva!

Jelentős várakozásokkal tekint a kormányzat a következő időszakra. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor a Kossuth Rádió műsorában egyenesen úgy fogalmazott, hogy olyan dolgok történek majd, amelyek korábban még soha, hiszen a jövedelmek növekedése további lendületet vehet, melyet a minimálbér és a bérminimum emelése is támogat, de kiemelt segítséget kapnak a családok, ahogy a Demján Sándor-programmal a kis- és közepes vállalkozások is, valamint megfizethetőbb lesz a lakhatás. A miniszterelnök szerint a következő év tekintetében nem indokolatlan a fantasztikus kifejezés használata sem. A Világgazdaság csokorba szedte, miért.

Négyezer milliárd forintot mozgósít az akcióterv

A miniszterelnök emlékeztetett azonban arra is, hogy a magyar gazdaság bajai kivétel nélkül a háborúból és annak következményeiből származnak. Biztató azonban, hogy a múlt második felétől javuló tendenciák figyelhetők meg. Így például gyors dezinfláció bontakozott ki, amelyben a kormányzati intézkedések meghatározó szerepet játszottak. Ezzel párhuzamosan a bérek emelkedése két számjegyű maradt, ami a fizetések vásárlóerejének dinamikus növekedését eredményezte. A pozitív fordulatot mutatja, hogy mind a lakástranzakciók, mind a lakossági hitelek volumene jelentősen nőtt. Kedvező változást mutat az ország külső pozíciója az év első felében a folyó fizetési mérleg több mint 4,3 milliárd eurós többletet mutatott. Az Országgyűlésnek beterjesztett 2025-ös költségvetés 3,4 százalékos bővülésre alapoz, ami jelentős gyorsulást jelent az idei évhez képest. A kormány a célok eléréséért állította össze a huszonegy pontból álló gazdaságpolitikai akciótervet. Ennek keretében összesen négyezer milliárd forintot mozgósít a kormány a fiatalok, a családok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása érdekében. Ebből 2632 milliárd forint áll rendelkezésre a családoknak, míg az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor-program mintegy 1410 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését.

gdp, illusztárció
Fotó: Shutterstock / Shutterstock

Átfogó programok a megfizethető lakhatásért 

Az akcióterv részleteit folyamatosan ismerhetjük meg. Így például legutóbbi kormányinfón jelentették be, hogy a 35 évnél fiatalabbaknak havonta 150 ezer forintig – ami egy évben 1,8 millió forint – kedvezményesen adható majd lakhatási támogatás, ami lakbérre vagy törlesztőrészletre is felhasználható. E mellett a megfizethető lakhatást segíti elő a Vidéki otthonfelújítási program, de lehetővé válik a Széchenyi-pihenőkártyára érkező juttatások ötven százalékának és az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításoknak az egyéni döntésen alapuló, átmeneti, lakáscélú felhasználása. Fennmarad az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes, ötszázalékos forgalmi adó is. Mindezek mellett a bankszektorral együttműködésben bevezethetik az ötszázalékos, önkéntesen vállalt lakáshitel kamatplafont.

Emelkedő minimálbér, duplázódó családi kedvezmény

Az akcióterv másik fontos pillére a jövedelmek vásárlóerejének növelése, amelyet a minimálbér várható jelentős emelése, a családi jövedelemadó-kedvezmények kétlépcsős megduplázása, valamint a munkáshitel program támogat. Ez utóbbi lehetőséget biztosít a fiatal munkavállalóknak, hogy akár négymillió forint kamatmentes hitelt igényeljenek, amely szabadon felhasználható és tízéves futamidő alatt törleszthető. A program a fiatalok pályakezdése mellett a családalapítást és a gyermekvállalást is nagymértékben segíti. A hitelfelvevő nők esetében az első gyermek születése után a törlesztést két évre felfüggesztik, a második gyermek után újabb két év moratórium lép életbe és a tartozás felét elengedik, míg a harmadik gyermek érkezése esetén a teljes fennálló tartozást elengedik.

Biztosítja a költségvetés a nyugdíjak értékállóságát

A jövő évi költségvetés nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra összesen 7200 milliárd forintot fordít. A 13. havi nyugdíjra és ellátásra 2025-ben összesen 535 milliárd forintot irányoz elő a büdzsé. A kormány 2021-től építette vissza 13. havi nyugdíjat, a döntés a fokozatos visszaépítésről szólt, 2022-ben azonban a tervezett kétheti juttatás helyett a teljes havi juttatást megkapták az érintettek. Azok is megkapták ezt a juttatást 13. havi ellátás címén, akiknek az ellátását a nyugdíjakkal azonos módon kell emelni. A Pénzügyminisztérium jelezte: ahogy 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben, 2025 februárjában is mintegy 2,5 millió fő egy teljes havi nyugdíjjal vagy ellátással azonos összegű többletjuttatásban részesül.

kkv, vállalkozás
Fotó: Science Photo Library

A kormány a nők családban betöltött szerepének elismerésére 2025-ben is biztosítja a negyven év jogosultsági idővel rendelkező nőknek a korhatár előtti öregségi nyugdíj igénybevételének lehetőségét. A központi költségvetés erre jövőre közel 490,6 milliárd forintot biztosít. Azokat az idős embereket is támogatja a kormány, akik nyugdíjasként továbbra is aktív szereplői kívánnak maradni a munkaerőpiacnak. Részükre 2025-ben is fennmarad a nyugdíjas munkavállalók jövedelmének szociális hozzájárulási adó- és járulékmentessége.

Soha nem látott segítség a Demján Sándor-program

Az akcióterv harmadik pillére a magyar gazdaság gerincét képező kis- és közepes cégek megerősítését célozza. Ezért jött létre a Demján Sándor-program, mellyel megduplázható a hazai vállalkozások mérete. Az intézkedések között szerepelnek

  • a tőkefinanszírozási, 
  • az export növelését célzó hitelkonstrukciók,
  • valamint vissza nem térítendő beruházási
  • és digitalizáció ösztönzési támogatások.

A jövő évi költségvetési törvénytervezet kiemeli az „1+1 KKV Beruházás-élénkítő támogatási programot, valamint a Széchenyi-kártya-program beruházási típusú hiteltermékeit, mely esetében a fizetendő éves kamat 3,5 százalékra csökkent.

A jövő évi költségvetés törvénytervezete szerint az Új gazdaságpolitikai akcióterv huszonegy intézkedése összességében hozzájárul ahhoz, hogy a magyar GDP bővülése az Európai Unió átlagos növekedését meghaladva az élmezőnybe tartozzon.

Orbán Viktor nagy magyar–amerikai megállapodásra készül

A minap úgy fogalmazott Varga Mihály pénzügyminiszter, hogy ha a nem Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, akkor a jövő évi magyar költségvetésben nem lenne elegendő a bruttó hazai termék két százalékát honvédelmi kiadásokra fordítani. Akkor több pénzt kellene erre a területre előirányozni, azaz: máshonnan kellene forrásokat elvonni. Orbán Viktor erre úgy világított rá, hogy így „békeköltségvetést” nyújthatott be a kormány. Azaz kevesebbet kell költeni háborús kiadásokra, sokkal több jut az emberek mindennapi gyarapodásának elősegítésére. Így például az oktatás 3786 milliárd forintból gazdálkodhat jövőre, ez 2400 milliárddal magasabb, mint a 2010-es érték. Az egészségügyre fordított kiadások pedig 2025-ben 3712 milliárdot tesznek ki, ez már 330 milliárddal magasabb, mint az idei előirányzat. 

A miniszterelnök arról is beszélt nemrégiben, hogy nagy magyar-amerikai megállapodást szeretne kötni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel. Helyre lehet állítani a Biden-adminisztráció időszakában megromlott kapcsolatokat. Létrejöhet ismét a kettős adóztatást elkerülő egyezmény, de több jelentősebb gazdasági ügyben megállapodás várható.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!