Rettenetes dolog történik a tálib kormány uralta országban

Vágólapra másolva!
Ismét nőtt az ópiumtermelés Afganisztánban, ahol idén 19 százalékkal - 12.800 hektárra - nőtt a mákültetvények kiterjedése - derült ki az ENSZ kábítószer- és bűnügyi hivatalának (UNODC) jelentéséből.
Vágólapra másolva!

2022-ben még mintegy 232 ezer hektáron termesztettek mákot, de aztán az Afganisztánt irányító tálib kormány tavaly csaknem teljes tilalmat vezetett be a máktermesztésre, és az ültetvények kiterjedése 95 százalékkal csökkent is. 

Az UNODC azonban most arra figyelmeztetett, hogy 

2024-ben újra emelkedett az ópiumtermelés, és a tálib vezetés erőteljes korlátozása ellenére ez a tevékenység az ország délnyugati területeiről átkerült az északkeleti tartományokba. 

A Crisis Group International elemzőközpont szeptemberben azt állította, hogy a tálib kormány kábítószer-ellenes intézkedései súlyos gazdasági nehézségeket okoztak az alapvetően földművelésből élő, alacsony jövedelmű afgánoknak. 

afganisztán, ópium
A 2016-ban készített felvételen afgán mezőgazdasági termelők mákföldjükön
Fotó: AFP PHOTO / NOOR MOHAMMAD

Az ópiumelőállítás újbóli emelkedése az ország súlyos problémáinak egyik jele. Afganisztán amerikai lerohanása után, a 2000-es években Afganisztánban folyt a világ ópiumtermelésének nagyjából 90 százaléka. Az amerikai és szövetséges jelenlét ideje alatt megpróbálták az ország mezőgazdaságát átalakítani, és az ópiumültetvények felszámolásával más termesztési kultúrákat elterjeszteni. 

A tálibok 2001-es bukása óta az afgán kormány a nemzetközi közösség segítségével több mint 9 milliárd amerikai dollárt (kb. 2700 milliárd forintot) költött az ópium alapanyagának számító mákültetvények megsemmisítésére – jórészt eredménytelenül. Afganisztán továbbra is a világ legnagyobb ópiummák-termesztő országa maradt, ez a növény pedig a koronavírus-járvány alatt még jelentősebb bevételforrása lett a kiszolgáltatott, továbbra is zavaros viszonyok között működő ország gazdasága számára.

Dacára a nemzetközi segítségnek, Afganisztán mezőgazdasága képtelen volt kivergődni az ópiummák termesztésének csapdájából: 2016 után, idén ismét rekordot döntött a betakarított mennyiség.

Afganisztánt 2023 végére Mianmar megelőzte az ópiumtermesztési listán. Mianmarban a 2021. februári katonai puccs óta tartó polgárháború miatt az ország gazdasági helyzete és általános stabilitása romlik, emiatt pedig felértékelődött az ópiumkészítés mint bevételi forrás. 

Ám a most kiadott adatok szerint a korábbi listavezető Afganisztánban újra ebbe az irányba fordultak a szegény mezőgazdasági termelők.

A Crisis Group jelentése szerint az afganisztáni ópium továbbra is eléri a nemzetközi piacokat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!