Lengyelországnak sürgősen új gázüzemű erőművek építésébe kell fognia, és fenntartania a széntüzelésű egységeket, különben éveken belül áramhiánnyal kell szembenéznie
– figyelmeztetett szerdán az állami hálózatüzemeltető, a PSE, miközben Bakuban épp a fosszilis üzemanyagoktól való szabadulás leggyorsabb módszereit vitatták meg a világ vezetői a COP29 klímakonferencián.
Ha valami ellentétben áll a főárammal, akkor az a lengyel helyzet: Varsó nem tud szabadulni a fosszilis energiától, sőt a PSE-közlemény szerint az eddigieknél is jobban támaszkodnia kell rá. A figyelmeztetés egy olyan időszakban jön – jegyzi meg a hírt közlő Bloomberg –, amikor egyébként is sokasodnak a kritikák az Európai Unió ambiciózus klímacéljai ellen.
Jelenleg az a helyzet, hogy ha nem tesznek valamit, már 2026-ra Lengyelországban 4,2 gigawattnyi hiány alakul ki áramkapacitásban, ami 2034-re 9,4 gigawattra nő – számolgat az állami cég. A teljes jelenleg rendelkezésre álló kapacitás 45 gigawattnál valamivel több.
Arra, hogy az ország elsötétedhet, már figyelmeztetett az is, hogy a múlt héten a hálózatüzemeltetőnek vészhelyzetet kellett hirdetnie, mert a magas kereslet alacsony szélenergia-termeléssel esett egybe, miközben a hagyományos erőművek nem termeltek elég áramot
– emlékeztet a hírügynökség cikke.
Beállt a „sötét szélcsend” a németországi energiatermelésben
„Németországban már közismert fogalom a Dunkelflaute, vagyis azok a tartós időszak, amikor nem fúj a szél és nem süt a nap, vagyis nem termelnek az időjárásfüggő megújulóenergia-termelő létesítmények. Most is egy ilyen időszakot élünk: már napok óta a mintegy nyolcvan GW-nyi német naperőművi és a körülbelül hetven GW-nyi szélerőművi kapacitás csupán töredéke termel áramot.
Amikor nincs szél- és naperőművi termelés sem, olcsó francia atomenergiát importál, valamint drága szén- és gázerőművi termeléssel biztosítja ellátását. Ezzel azonban megdrágítja a vele szoros összeköttetésben álló országok áramárát is.
Németország ideológiai alapú energiamix-megközelítése, vagyis egyoldalúan az időjárásfüggő termelőkre történő támaszkodása úgy, hogy az összes atomerőművét is leállította, – különösen a „sötét szélcsend” esetén – nemcsak saját magát, de a vele integráltan együttműködő kelet-közép-európai régió gazdaságait is magával rántja.
Rekordszintre pörgött az újrahasznosítás az EU-ban
Tavaly az Európai Unióban forgalomba hozott termékek 11,8 százaléka származott újrafeldolgozott alapanyagokból, az arány 2022-höz képest 0,3 százalékponttal nőtt, ezzel az eddigi legmagasabb szintet érte el – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett jelentéséből.
Az újrafeldolgozott termékek aránya Magyarországon az előző év adatához képest 1 százalékponttal nőtt tavaly, 5,9 százalékra emelkedett a 2022-es 4,9 százalékról. Az adat ráadásul tovább javulhat a REpont-rendszer bevezetésével.
Az Eurostat kiemelte, hogy az Európai Unió körforgásos gazdaságra vonatkozó 2020-as cselekvési tervének célja, hogy 2030-ra megduplázza a körforgásos anyagfelhasználási arányt, elérve a 23,2 százalékot.
Ezt nem teszi ki az ablakba Joe Biden: hatalmas az amerikai költségvetési hiány
A büdzsé bevételei októberben 19 százalékkal, 326,77 milliárd dollárra csökkentek az egy évvel korábbi 403,434 milliárd dollárhoz képest. Az Egyesült Államok költségvetési hiánya októberben, a folyó pénzügyi év első hónapjában, 254,45 milliárd dollár volt, ami csaknem a négyszerese az egy évvel korábbi 66,564 milliárd dollár deficitnek – közölte az amerikai pénzügyminisztérium. A szeptember végével záródott előző pénzügyi év deficitje 1832,8 milliárd dollár lett, 8,1 százalékkal nagyobb a megelőző évinél. A hiány a 2024-es pénzügyi évben a hazai össztermék (GDP) 6,4 százaléka volt az egy évvel korábbi 6,2 százalék után.
A 2020-as pénzügyi évben rekordszintű, 310 milliárd dolláros hiány keletkezett. Az Egyesült Államok költségvetése legutóbb a 2001-es pénzügyi évben zárt többlettel.