Egy ritka méhfaj tett keresztbe Zuckerberg nukleáris terveinek

Vágólapra másolva!
Egy ritka méhfaj miatt kell feladni a Facebook és más közösségi oldalak anyacégeként működő Meta-nak azt a tervet, hogy nukleáris erőművet létesítenek a mesterséges intelligenciára támaszkodó adatközpontjuk energiaigényének kiszolgálására.
Vágólapra másolva!

Egy ritka méhfaj él azon a területen, ahová a többek között a Facebook anyagvállalataként működő Meta azt a nukleáris erőművét szánta, mely a közelbe telepítendő, mesterséges intelligenciával támogatott adatközpontját látta volna el energiával. 

méh
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay

A Financial Times az ügyre közelről rálátó forrásaira írta meg, hogy személyesen Mark Zuckerberg számolt be a fejleményről egy megbeszélésen, jelezve, hogy

a ritka méhfaj igencsak komplikálttá tenné a tervezet létesítményeik üzembe helyezését.

Bár a beszámolók szerint a Meta értekezletén nem mondták ki egyértelműen a terv elvetését, de minden arra mutat, hogy le kell mondani az eredeti elképzelések szerinti, nukleáris meghajtású adatközpontról azon a helyszínen.

A méhek az egész bolygó ökoszisztémájának szempontjából különös jelentőséggel bíró állatok. Megóvásukra a növényzet, az élővilág illetve a mezőgazdasági termelés szempontjából is nagyon nagy szükség van.

A mostani minden bizonnyal az első alkalom, amikor a méhek miatt már azelőtt leállíthattak egy fontos energetikai fejlesztést, hogy érdemben bármi történt volna. A Meta által tervezett létesítményt ugyanis valószínűleg csak igen szigorú szabályozási feltételek mentén lehetett volna működtetni, és könnyen lehet, a techvállalat nem akart úgy járni, mint az a bányaipari cég, amely Dél-Amerikában a csincsillák miatt folytat évek óta sziszifuszi küzdelmet egy aranylelőhely kitermeléséért.

A nagy amerikai technológiai vállalatok egymást követve fordulnak a nukleáris energia felé, hogy energiaigényüket szennyező kibocsátás nélküli forrásból fedezhessék. A Meta azért mozdult el a saját atomenergetikai létesítmény irányába, mert állítólag Mark Zuckerberg elégedetlen azokkal a lehetőségekkel, melyeket a meglévő amerikai nukleáris létesítmények tudnak kínálni vállalata számára. 

A Quartz kereste az értesülésre vonatkozó kérdéseivel a vállalatot, de nem válaszoltak az érdeklődésre.

A Meta-nak és a többi nagy techcégnek is létfontosságú, hogy növekvő energiaigényüket biztosítsák. A mesterséges intelligenciára épülő alkalmazások, az új adatközpontok órási mennyiségű energiát igényelnek, miközben rendkívül magas a tisztavíz-felhasználásuk is.

Meta, Facebook, illusztráció
A méhek nem várt akadályt gördítettek a Meta elé (illusztráció)
Fotó: NurPhoto via AFP/Nikos Pekiaridis

A Meta mellett a több nagy technológiai óriás, az Amazon, a Google, valamint a Microsoft is rendelkezik a nukleáris energia hasznosítására vonatkozó megállapodásokkal. Miként az Origo arról beszámolt, a Microsoft egyaránt gondolkodik saját tulajdonú, miniatűr erőművek használatában, de szükség esetén már bezárt atomerőművek újraindítására is hajlandó megállapodást kötni.

A Google szintén saját atomerőművekben látja a megoldást mesterséges intelligenciájának energiaigényére.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!