A vezetők egyetértettek abban, hogy a HUN-REN egy önálló jogi személyként működjön tovább, amennyiben a törvény biztosítja, hogy a jelenlegi önálló kutatóközpontok és kutatóintézetek jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységekként tevékenykedhessenek a jövőben. Annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ez utóbbi teljesülésével a kutatóintézetek és azok vezetői megtartják – számos egyéb hatáskör mellett – munkáltatói és gazdálkodási jogosítványaikat - olvasható a HUN-REN oldalán.
Azt írják, hogy a kutatóközpontok és önálló intézetek vezetői támogatták, hogy a megújult HUN-REN-ben a legfőbb döntéshozó szerv a továbbiakban is a többségében a tudomány művelőiből álló Irányító Testület maradjon, azzal, hogy a legfontosabb döntésekben – ilyen pl. a kutatóintézeti költségvetések elfogadása, a kutatóintézetek átszervezése, alapítása, megszüntetése – változatlanul szükséges a tudomány művelőinek többségi szavazata, amely biztosítja a tudományos kutatás szabadságának alkotmányos védelmét.
Emellett fontosnak és elengedhetetlennek minősítették, hogy az Irányító Testület munkájában – tanácskozási joggal – részt vehessenek a három tudományterületet képviselő kutatóintézetek vezetői által delegált személyek is.
A kutatóintézet vezetői nyilatkozatukban arra is kitértek, hogy már 2025 tavaszán 18 milliárd forinttal – emelkedjen, és három éven belül érje el a 97 milliárd forintot a HUN-REN költségvetési támogatása.
Emellett kitértek arra is, hogy a magyar állam vásárolja meg a Magyar Tudományos Akadémiától a kutatóintézetek által használt ingatlanokat, majd adja át őket a HUN-REN-nek térítésmentesen.
Az összegzett módosítási javaslatokat a Testület küldi el az illetékes tárcának a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat álláspontjaként - írták.