Összegyűjtöttük, mikre érdemes figyelnie a karácsonyi bevásárlásnál

Vágólapra másolva!
A karácsonyi bevásárlási lázzal újra eljött a vásárlói körültekintés és az óvatosság ideje is. A tisztességes piaci magatartás és a fogyasztók védelme felett őrködő szervezetek - az adóhatóság, a versenyhivatal, sőt, a hírközlési hatóság is - segíti a vásárlókat abban, hogy az ajándékvásárlás során ne váljunk rosszindulatúak áldozatává.
Vágólapra másolva!

Napjainkra sokak számára hétköznapi rutinná vált az online vásárlás, így nem lehet azon sem csodálkozni, ha sokan a karácsonyi kellékeket és ajándékokat is az interneten keresztül szerzik be. Ennek különösen a Black Friday kedvez, mely egyre inkább több hetet felölelő időszakká válik a kiskereskedelemben november, és nem korlátozódik a - hagyományosan - hónap utolsó péntekjére.

Ügyeljünk arra, honnan vásárolunk

Az e-kereskedelem dinamikus fejlődése új lehetőségeket kínál, ugyanakkor a megnövekedett forgalom kockázatokkal is jár – hívja fel arra a figyelmet a Ripost a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közleménye alapján.

Idén a harmadik negyedévben már 32 millió kiscsomag érkezett Magyarországra az adóhatóság adatai szerint, ez jóval több, mint az egy évvel korábbi 20 millió. Az emelkedő forgalommal párhuzamosan sajnos megnőhet az olyan cégek megjelenésének az esélye, amelyek nem megfelelő, hamis, az egészségre, vagy akár az életre is veszélyes termékeket kínálnak.

karácsony, shopping, Karácsonyi készülődés
Karácsonyi készülődés: a fizikai boltokban és online is megkezdődött az ünnepre való készülődés (illusztráció)
Fotó: Shutterstock

Különösen fontos, hogy a vásárlók körültekintően válasszanak, és időben adják le rendeléseiket, hiszen a logisztikai szegmensnek is követnie kell a drasztikusan megnövekedett forgalmat. 

A NAV arra kéri a lakosságot, hogy

  • csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljenek;
  • ügyeljenek arra, hogy a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek
  • internetes rendelés után mentsék el a vásárlási visszaigazolást, valamint az áruhoz kapcsolódó bizonylatot is érdemes mindig megőrizni.

A csalók karácsonykor még aktívabbak a kibertérben

A karácsony előtti nagy leárazások és akciók időszakában sok kiberbiztonsági fenyegetés veszélyeztetheti az online vásárlók biztonságát – írja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Az egyik legelterjedtebb fenyegetés a phishing csalás: 

a kiberbűnözők ilyenkor olyan e-maileket vagy üzeneteket küldenek, amik úgy tűnnek, mintha megbízható kereskedőktől származnának, és arra csábítják az embereket, hogy kattintsanak rosszindulatú linkekre vagy adják meg személyes adataikat. 

Ezek a csalások személyazonosság-lopáshoz és pénzügyi veszteséghez vezethetnek.

Egy másik fenyegetés ilyenkor a hamis weboldalak és alkalmazások elterjedése. Ezek a csaló platformok a megbízható kereskedőket utánozzák, és becsapják a fogyasztókat, hogy vásároljanak vagy adják meg érzékeny adataikat. 

Az NMHH szerint ezeket a fenyegetéseket tudatossággal és odafigyeléssel kivédhetjük, de legalábbis sokat tehetünk azért, hogy ne váljunk áldozattá:

  • tudnunk kell, honnan ismerhetjük fel a biztonságos weboldalakat és alkalmazásokat,
  • használjunk erős jelszavakat és kétfaktoros hitelesítést,
  • tartsuk napra készen a szoftvereket és vírusirtó programokat,
  • kerüljük a nyilvános Wi-Fi-n keresztüli vásárlást,
  • fizetéskor használjuk a hitelkártyánk vagy a PayPalt,
  • csalás esetén pedig azonnal értesítsük a hatóságokat.

Körültekintést tanácsol a versenyhivatal is

A karácsony előtti leárazások sokak számára könnyebbséget jelentenek az ajándékvásárláskor, de valódi megtakarítást csak akkor képviselnek, ha tisztességes kereskedőktől vásárolunk megfontoltan. Csak így nyerhetünk az akciókon, különösen, ha online vásárolunk – hívja fel a figyelmet a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).

adathalász, hacker, illusztráció, ügyvéd
Karácsonykor is aktívak a csalók, vigyáznunk kell értékeinkre (illusztráció)
Fotó: Igor Stevanovic / AFP/Science Photo Library

A GVH szerint ezeket érdemes megtenni vásárlás előtt:

  • Nézzen utána, hogy az áruháznak van-e ügyfélszolgálata és elérhetősége (ez nem csak az online áruházaknál lehet fontos)! Ezek hiánya mindig gyanús!
  • Szánjon elegendő időt az Általános Szerződési Feltételek (ÁSZF) fontosabb részeinek megismerésére!
  • Internetes vásárlás esetén – néhány kivétellel – a termék átvételét követő 14 napon belül elállási jog illeti meg a vevőt.
  • Ha problémája akad a vásárlást követően, először a kereskedővel próbálja azt rendezni, panaszait pedig mindig írásban nyújtsa be!
  • Amennyiben bizonytalan a bolt megbízhatóságával kapcsolatban, érdemes felkeresni a jogsértést elkövető webáruházak adatbázisát, és ellenőrizni a vásárlás helyéül kinézett online áruházat.

A GVH rövid videójában is felhívja a figyelmet a legfontosabbakra:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!