Megvan a 700 milliomodik visszaváltott palack Magyarországon

Vágólapra másolva!
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új, a MOHU Zrt. által üzemeltetett visszaváltási rendszerben. A visszaváltott palackok, dobozok, üvegek hulladéka immár megfelelő helyre kerül újrahasznosítás céljából.
Vágólapra másolva!

Pethő Zsolt, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) vezérigazgatója az eredmény kapcsán elmondta: „Sikeresnek tartjuk az elmúlt fél évet. Minden várakozásunkat felülmúlta az, hogy mennyire környezettudatosan és aktívan váltják vissza a palackokat a magyar fogyasztók, jár a taps Magyarországnak.

A palackokon túl ez egyben Magyarország egyik legnagyobb szemléletváltása is, mellyel tudatosíthatjuk a jövő generáció számára, hogy a környezetet óvó, a körforgásos gazdaságot támogató hazai hulladékgazdálkodást kell fenntartani. 

A palackokban érték van és az a helyes, ha ezek nem a kommunális kukába kerülnek, még rosszabb esetben pedig illegális hulladékként végzik az erdőben, hanem bekerülnek a visszaváltási rendszerbe. Mi azt vállaltuk, hogy ezt a rendszert kiépítjük, de a siker egyértelműen a magyar fogyasztóké, akik jól használják az új rendszert" – fogalmazott Pethő Zsolt.

LB_20240813_REpont_0099
Elérte a 700 milliót a magyarországi visszaváltott palackok száma
Fotó: Ladóczki Balázs - Origo

A palackvisszaváltási hálózat bővítése folyamatosan zajlik, ennek köszönhetően további növekedés várható a visszaváltási helyszínek számában. 

Érdekességek a magyarországi palackvisszaváltási rendszerről:

Eddig 700 millió darab palackot váltottak vissza Magyarországon Jelenleg 4400 helyen lehet visszaváltani, amelyből mintegy 1400 helyen kézi visszaváltással. 

A legnépszerűbb visszaváltási mód a boltban vagy bolthálózatban levásárolható utalvány. A visszaváltásnak köszönhetően eddig mintegy 30 milliárd forintnyi összeget kaptak így vissza a vásárlók, és ez hozzájárulhatott a kiskereskedelmi forgalom növekedéséhez.

A hazai automatáknál Európában egyedülálló lehetőség, hogy a visszaváltási díjat egyenesen a saját bankszámlára is lehet utaltatni. A visszaváltók körülbelül 15-17 százaléka választja ezt a megoldást – eddig mintegy 5,7 milliárd forintot kértek ebben a formában vissza Magyarországon.

Több mint egymillió egyszázezren töltötték le az ehhez szükséges applikációt. 

Csaknem 90 millió forint az az összeg, amelyet az automatákon megjelölt jótékony – gyermekegészségügyi – célra adományoztak a hazai vásárlók.   

A legnépszerűbb visszaváltási nap, egyértelműen a szombat, július óta szombatonként átlagosan körülbelül 6 millió palackot váltunk vissza. Kedden és szerdán váltanak vissza a legkevesebbet a magyarok, de a szám ezeken a napokon is meghaladja átlagosan a 4 milliót.

A MOHU 40 milliárd forint értékben építette ki a palackvisszaváltó rendszer első szakaszát.

Érdekesség, hogy nemcsak boltok, hanem más vállalkozások, intézmények is jelentkeztek arra, hogy biztosítsák a visszaváltás lehetőségét, így például benzinkutak vagy hajléktalanszállók is.

A MOHU a visszaváltási rendszer kiépítésén és működtetésen felül vállalta, hogy a következő években több százmilliárd forint értékben fog beruházni a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében, mindezt annak érdekében, hogy teljesítse az Európai Unió által előírt 10 százalékos lerakási, és 65 százalékos újrahasznosítási célokat.

LB_20240813_REpont_0075
Egy REpont automata túloldalán: így érkeznek a palackok
Fotó: Ladóczki Balázs - Origo

Néhány példa a beruházásokra a cég vállalásaiból:

  • A MOHU 83 új, modern hulladékudvart épít, amelyek lehetőséget biztosítanak a hulladékok kényelmes leadására elkülönített gyűjtésére. 
  • A vállalat vállalta, hogy 360 ezer tonna kapacitású energetikai hasznosítót épít.
  • Több mint 20 szuperválogató készülhet el.
  • Fejleszti és bővíti a kukásautó flottákat az országban.
  • Új kukák beszerzésével fejleszti az elkülönített hulladékgyűjtési rendszert.
  • Jelenleg 1500 textilkonténer elérhető országszerte, 2026-ra 6000 db a cél, melyből 1000 darabot már idén kihelyezett a vállalat.

Becslések szerint Magyarországon évente több mint 3 milliárd italcsomagolás van forgalomban. A vállalat közleményében kitér rá, hogy a korábbi „tapossa laposra” rendszerben az italcsomagolások mindössze 30-40 százalékát lehetett csak visszagyűjteni. A MOHU célja ezzel szemben, hogy 2029-re elérje az éves piacra helyezett mennyiség 90 százalékának visszaváltását.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!