Nevetséges hibát kihasználva loptak el rengeteg pénzt a világ egyik legnagyobb bankjától

Vágólapra másolva!
Pert indított a legnagyobb amerikai bank, a JPMorgan Chase több ember ellen, akik a közelmúltban több százezer dollárral lopátk meg a bankot hamis csekkekkel.
Vágólapra másolva!

Három bíróságon is keresetet nyújtott be magánszemélyek ellen az Egyesült Államok legnagyobb, egyben a világ egyik legnagyobb bankja, a JPMorgan Chase. A keresetet azért nyújtották be, mert állításuk szerint több magánszemély még mindig nem fizette vissza azokat az összegeket, amit a nyáron loptak el a banktól.

dollár, vagyon, illusztráció
Képünk illusztráció
Fotó: Shutterstock

A "végtelen pénzeső" nevet kapó csalás lényege az volt, hogy a bank ügyfelei hamisított csekkeket helyeztek be a bank készpénzkiadó automatáiba. A hamis csekkeket általában egy bűntársuk állította ki. Normál esetben ilyenkor a banknak szüksége van néhány napra ahhoz, hogy ellenőrizze a csekk valódiságát, és azon szereplő összeget a bankszámla tulajdonos számláján jóváírja. Azonban egy rendszerszintű hiba miatt ez az ellenőrzési folyamat kihagyható, pontosabban megkerülhető volt, így a behelyezett csekkek összegeit a számlatulajdonosok hamarosan készpénzben, bankkártyájuk használatával felvehették az ATM-ekből. 

A csalási módszer augusztusban virális videóként terjedt a TikTok illetve az X felületén is, amíg a platformok közbe nem avatkoztak, és törölték azokat.

A bankot ért kár óriási: a pontos összeget nem közölte a JPMorgan, és azt állították, hogy a hiba észlelése után néhány nappal sikeresen eltorlaszolták ezt a törvénytelen kiskaput, de a most indított bírósági eljárásokban még mindig több százezer dollárnyi összeget követelnek az azonosított elkövetőktől. 

Például egy houstoni esetben egy férfi 290.939 dollárt vett ki különböző alkalmakkor a bank ATM-eiből, nem sokkal azután, hogy egy egyelőre ismeretlen bűntársa 335.000 dollár értékű csekket helyezett be az egyik automatába.

A JPMorgan szerint 

több ezer "végtelen pénzeső" csalás történhetett a kérdéses napok alatt, és közlésük szerint számos tranzakció vizsgálata jelenleg is tart. 

A CNBC megjegyzi, hogy az elektronikus fizetési módok terjedése ellenére a papír alapú csekkek még mindig nagyon népszerűek az Egyesült Államokban. Népszerűségüket az is növelte, hogy a papír alapú csekkeket technológiailag össze lehet kapcsolni az elektronikus pénzhasználati megoldásokkal. 

A JPMorgan Chase irodaháza Londonban
A JPMorgan Chase irodaháza Londonban
Fotó: AFP/Carl Court

A papír alapú csekkek használatához ugyanakkor nem csak az Egyesült Államokban, hanem szerte a világon a pénzügyi csalások jelentős része köthető. A Nasdaq’s Global Financial Crime Report tavalyi évre vonatkozó jelentése szerint 

globálisan 26,6 milliárd dollárt (kb. 9.840 milliárd forint) kárt okoztak a csekkekkel elkövetett visszaélések.

A JPMorgan Chase Miamiban és Kaliforniában is feltárt a fenti módszer szerinti csalásokat, ezekben az esetekben 80-140 ezer dollár közötti összegekkel károsították meg a pénzintézetet.

Az alábbi videó bemutatja, hogyan kell papír alapú csekket behelyezni egy ATM-be:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!