Heszky László

Vágólapra másolva!
Transzgénikus növények - az emberiség diadala vagy félelme?
Vágólapra másolva!

Az elmúlt száz évben negyven tudós kapott Nobel-díjat az élet titkának megfejtését elősegítő eredményeiért. A 20. század végére az emberiség képessé vált az élet információját hordozó molekula, a DNS módosítására. Napjainkban a géntechnológia eszköztára lehetővé teszi, hogy a növények működését vezérlő genetikai programot megváltoztassuk a termelő és a fogyasztó igényeinek megfelelően. Az előadás bemutatja az érdekesebb géntechnológiai módosításokat (pl. érésben gátolt alma, kék rózsa, aranyrizs, vakcinát termelő paradicsom), hangsúlyozva, hogy minden egyes módosítást külön kell megvizsgálni az összes rizikótényező szempontjából.

I. Tudományos alapok

  1. Amit a földi élet titkáról tudunk
    Ma már tudjuk, hogy a DNS-ben és génjeiben tárolt genetikai információ az adott egyed minőségi és mennyiségi tulajdonságain kívül tartalmazza a sejtek és azok együttese, a szervezet működésének programját, beleértve az anyagcsere-folyamatokat.
  2. Lehetőség a földi élet információjának módosítására
    A 20. század végére az emberiség nemcsak megismerte a földi élet információját hordozó molekulát, hanem képessé vált annak módosítására is. Ez paradigmaváltást eredményezett a növénytudományokban.
  3. A géntechnológia módszere
    A molekuláris megközelítések adta új lehetőségek gazdasági kiaknázása céljából új transzgénikus technológia (géntechnológia) került kidolgozásra. A géntechnológia négy fő területre osztható.
  4. Érdekesebb géntechnológiai stratégiák
    A lila szegfű, a kék rózsa, az érésben gátolt alma története.

II. Gyakorlati alkalmazás

  1. A transzgénikus növények termesztésének eredményei a világon
  2. Kukoricamoly-rezisztens GM kukoricahibridek
  3. Kukoricabogár-rezisztens GM kukoricahibridek
  4. A kukoricamoly- és kukoricabogár-rezisztens GM kukoricahibridek előnyei és kockázatai
  5. A jövő GM kukoricahibridjei

III. Kockázatok
A géntechnológia alapjában új megközelítést jelent az emberiség számára, mely két szempontból kelt félelmet az emberekben: Az egyik az evolúció folyamatába való "illetéktelen" beavatkozás várható következményeiből, a másik a horizontális rekombináció irreálisnak tűnő lehetőségéből és gyakorlatából táplálkozik.

  1. A tudáshiány kockázatai (avagy amit a földi élet titkáról nem tudunk)
  2. Genetikai kockázatok
  3. Ökológiai kockázatok
  4. Élelmiszerbiztonsági kockázatok
  5. Gazdasági kockázatok

IV. Utószó


Tovább

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!