Népszokások és babonák a márciusról
A meteorológusok március elsejétől számítják a tavaszt. Első tavaszi hónapunkban a napfénytartam növekedésével erőteljes felmelegedés kezdődik, ami elősegíti a tél maradványainak a felszámolását. Mivel március tavaszkezdő hónap, így jeles napjai is az ilyenkor szokásos teendőket idézik. Böjtmás havához számos ősi szokás, babona kötödik, ismerjünk meg közülük néhányat!
Februárius vagy más néven Télutó havába érkezve, az ősöreg csíziók könyve szerint "felkészülünk a tavaszi munkákra, ha az olvadás beáll, a víznek szabad folyást nyitunk. A gyümölcsösben az egymást sikló ágakat lemessük, hernyófészkeket irtjuk. Tehenek borjadzásakor gyakran és bőven kell almozni. Ha Gyertyaszentelő Boldogasszony napján fénylik az idő, hideg lészen, de ha keményen fagy, vége a télnek. Ugyanígy Üszögös Péter és Mátyás napján."
Január 21-én este meglehetősen ritka és kellemetlen jelenségben volt részük a Budapesten és környékén élőknek. A hózivatar a radarképek tanúsága szerint nagy sebességgel északnyugati irányból érkezett, igen intenzív hóesés és viharos széllökések kíséretében. Ezzel vette kezdetét a következő napok időjárását is meghatározó erős lehűlés.
Vízkereszt és a népi időjóslás
Január 6-án vízkereszt vagy más nevén a háromkirályok napjával fejeződik be a karácsonyi ünnepkör, és kezdődik a farsang. Egykor e nap időjárásából következtettek az új év szerencséjére, időjárási viszonyaira, a várható termésre csakúgy, mint az emberek egészségi állapotára. Vízkereszt sokfelé dologtiltó, férjjósló és szerencsevarázsló nap is volt. Étrendjéhez hozzátartozott a töltött káposzta, a fonott kalács vagy a fánk meg a csöröge.