A szerda reggeli nagy esőzést okozó ciklon középpontja a bőséges csapadékok után északra helyeződött, így szerda délután erős, viharos széllel egyre szárazabb levegő érkezett. A levegő szárazságát fokozta, hogy már a Kárpát-medence elérése előtt a hegyeknek ütközve záporok formájában kihullva tovább veszített nedvesség-tartalmából. Ugyancsak a szélnek köszönhető, hogy a talaj felső fél-egy centiméteres rétegét szárazabbá tette, így a felszínről csökkentette a kipárolgást.
Csütörtökre virradóan kiderült az ég, a felszín közeli igen száraz levegő - kis hőkapacitásának köszönhetően - gyorsan hűlt. A lehűlés ott volt a legerősebb, ahol a derült ég alatt leállt a szél, így az alsó néhány centiméteres légrész teljesen elkülönülve tudott hűlni. A derültségi és szélcsend kritériumnak leginkább a Dunántúl déli és nyugati része, valamint az Északi-középhegység szélvédett völgyei feleltek meg. Ezeken a területeken sokfelé alakult ki talajmenti fagy.
Ilyenkor általában növényzet fedi a talajt, a deresedés az alacsonyabb, zárt növénytakarók felszínén, vagy például gyepfelszíneken jött létre. Magasabb növények, fák esetében, a nagyobb magasságoknak köszönhetően fagy nem alakult ki, így ezekben károsodás nem történt.
Péntekre is hűvös hajnalra kell számítanunk, de a levegő nedvesedése miatt fagy kialakulásának veszélye már elhanyagolható. A későbbiekben, főleg keddtől azonban ismét hidegebb hajnalokra van kilátás, csak lassan akar a normális nyári idő kialakulni.
Részletes előrejelzésünk itt olvasható.