A Nyugat-Európában átmeneti lehűlést okozó hidegfront előtt forró légtömeg található. A front a felszín közelében viszonylag lassan mozog, az Alpok is erőteljes akadályt képez. Ugyanakkor a magasban a hideg levegő előresietett. Ennek következtében a front előtt néhányszáz kilométerrel a levegő labilissá vált.
A várakozásokkal kissé ellentétben az első zivatarok megjelenése nem a hidegfront közelében, a nyugati határszélen, hanem attól jóval távolabb, a Duna-Tisza közén jött létre. Ez köszönhető annak is, hogy délelőtt itt volt a legerőteljesebb a felmelegedés, fél tízkor átlépte a hőmérséklet a 30 fokot, ugyanakkor a 3000 méter feletti szakaszon már ideért a lehűlés.
Jelentős az esély 50-100 km-es átmérőjű zivatargócok, úgynevezett mezoléptékű konvektív komplexumok kialakulására, de a közeli front miatt helyenként a vonalba rendeződésnek is nagy az esélye. Mindezek a zivatarok élettartamát hosszabbítják, intenzitásukat növelik.
A délután közepén már országszerte, a Dunántúl nagy részén és a főváros térségében is vannak felhőszakadások, sőt jégeső és viharos erejű szél is többfelé előfordul. A következő órákban nem javul a helyzet, szinte mindenhol készülnünk kell a viharok kitörésére, komoly károk keletkezhetnek. Kedves olvasóinkat kérjük, hogy a viharokról készült fényképeiket, videóikat küldjék el az idojaras@icicom.hu címre.