A legfrissebb előrejelzések szerint csütörtök hajnalban éri el Portugáliát és Spanyolország északnyugati területeit a Gordon hurrikánból mérsékeltövi ciklonná átalakult viharörvény csapadéksávja, melyben igen heves zivatarokra, felhőszakadásokra, hatalmas mennyiségű csapadékra van kilátás. Az ex-trópusi viharörvény alacsonynyomású magja péntek reggel közelíti meg a térséget. Akkor már bőven 100 km/óra feletti széllökések is előfordulhatnak. Mind a nagy csapadék, mind az orkánszerű szelek komoly károkat okozhatnak az érintett térségben.
A Gordon hurrikán nagyjából egy hete alakult ki az Atlanti-óceán trópusi vidékén. Eleinte az amerikai partokhoz közeledett, Bermudát is érintette. Később északi, majd egyre inkább keleti irányba fordult és elindult Európa felé.
Azt lehetett gondolni, hogy az Azori-szigetek környékén szokásosan kialakult anticiklon felőrli majd az erejét, de nem így lett. Kedden és Szerdán 150 km/óra feletti szelekkel, több méteres szökőárral áthaladt az Azori-szigeteken, majd tovább robog kontinensünk felé. Egy Izlandtól délnyugatra elhelyezkedő, nagyon aktív mérsékelt övi ciklon hidegfrontjával csatlakozva tulajdonképpen maga is egy mérsékelt övi örvénnyé alakult át. Ez a hidegfront önmagában csak kisebb lehűlést produkálna az Ibériai-szigeten, a hurrikánból lett mérsékelt övi ciklon azonban a frontba beékelődve markáns csapadéksávvá erősítette azt.
Az év eddigi legerősebb hurrikánja, a Helene egyelőre néhány ezer kilométerrel az amerikai partoktól keletre található, és északi irányban halad. A Gordonnál északabbi pályán ez a hurrikán is - mérsékelt övi ciklonná átalakulva elérheti Európa partjait.
A kontinensünket elért hurrikán-maradványok az Atlanti-óceán európai partjai mentén tartósítják a ciklonalitást, melynek következtében a kontinens középső vidékéig elzárják az utat a hideg légtömegek elől. Tehát összességében a Kárpát-medence térségében segítik a hosszan tartó meleg időjárás kialakulását.