A szombat este fél kilenckor kezdődött egyórás energiatakarékossági akció célja az volt, hogy felhívja a világ figyelmét az éghajlatváltozás ügyére. Bár jelentős mennyiségű elektromos áramot, ezáltal persze üvegházhatású gázkibocsátást spórol meg a világnak, az évente egyszeri egyórás villanylekapcsolás csak jelképes akció a klímaváltozás elleni küzdelemben, igaz, egyre növekvő népszerűségének köszönhetően a közvélemény formálásában a jövőben meghatározó szerepe lehet. A WWF szerint a honlapjukon regisztrált szervezetek és cégek számából ítélve az akció ebben az évben részvételi rekordokat döntött.
Több mint 140 magyar város csatlakozott idén
A WWF Magyarország által szervezett fővárosi rendezvényen a budai Várban Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes és két színművész - Kulka János és Szabó Győző - kapcsolta le a főváros fényeit pontban 20 óra 30 perckor. Budapest turistalátványosságai - többek között a Budai Vár, a Parlament, a hidak, a Vajdahunyad vára, a Nemzeti Múzeum, valamint a Hősök tere - egy teljes órán át maradtak sötétségben. A WWF Magyarország rendezvényén a Budai Várban jelképes üzenetet is lehetett írni a Természetvédelmi Világalap kívánságfájára, hangsúlyozva a klímavédelem ügyének fontosságát.
A MTI információi szerint az előzetes becsléseket túlszárnyalva, országszerte mintegy 142 település és 460 iskola, alapítvány, vendéglő, bank, magán- illetve nemzetközi cég kapcsolta le világítását szombat este. Több településen külön Föld órája rendezvényeket is szerveztek, hogy még jobban felhívják a figyelmet a környezettudatosságra. A főváros mellett Magyarországon többek között olyan városokban kapcsolták le a díszkivilágításokat egy órára, mint például Baja, Békéscsaba, Debrecen, Győr, Hódmezővásárhely, Jászberény, Kazincbarcika, Kecskemét, Keszthely, Miskolc, Pécs, Sárospatak, Sátoraljaújhely, Sopron, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Tatabánya, Veszprém vagy Zalaegerszeg.
Az első Föld órája kampányt egyébként 2007-ben szervezte Sydney-ben a WWF Ausztrália. A metropolisz több mint kétmillió lakosa - és maga a város is - lekapcsolta egy órára a nélkülözhető fényeket, amivel akkor 10,2 százalékos áramfogyasztás-csökkenést értek el, a város energiaellátását szolgáltató EnergyAustralia mérései szerint. Bár az esemény elsődleges célja akkor is csupán a figyelemfelkeltés volt, az első Föld órája-akció mintegy 5 százalékkal csökkentette Ausztrália károsanyag-kibocsátását.
Sötétbe borult Berlin, Párizs, New York és Las Vegas
Az esemény azóta globális klímavédelmi akcióvá nőtte ki magát, több száz ország és számos híresség áll ki a WWF klímavédelmi törekvései mellett. Csupán egy évvel indulása után, 2008-ban már a világ 35 országában több mint ötvenmillió ember vett részt az akcióban, és ebben az évben csatlakozott több magyar város, köztük Budapest is a mozgalomhoz.
A Föld órája idén világszerte hatalmas részvétel mellett zajlott. Olyan híres épületek, illetve építmények borultak szombat este sötétségbe, mint a sydney-i Operaház, a világ legmagasabb épületeként ismert Burdzs Kalifa, a párizsi Eiffel-torony, az egyiptomi piramisok, a berlini Brandenburgi kapu, a San Francisco-i Golden Gate híd, vagy New York legmagasabb épülete, az Empire State Building, sőt még Las Vegas legendás villódzó fényei is kihunytak egy órára.