A füst kaparja az emberek torkát és csípi a szemüket. Sokan próbálnak maszkot vásárolni, de a védőfelszerelés a korábbi két-három rubel (mintegy 20 forint) helyett már 50 rubelbe (körülbelül 350 forint) kerül, de gyakorlatilag nem kapható: Moszkvában a maszkok forgalma két és félszeresére, Voronyezsben négyszeresére nőtt - jelenti Horváth Júlia, az MTI tudósítója az orosz fővárosból.
Sokan nedves zsebkendőt tartanak orruk és szájuk elé. Szakértők szerint az egyetlen megbízható megoldás a gázmaszk lenne, de azzal elég nehéz élni.
A köd olyan sűrű volt már reggel, hogy az orosz kormánynak otthont adó úgynevezett Fehér Ház egyik munkatársa az újságíróknak elmondta: reggel megijedt, hogy elmulasztott valamit, mert egészen közel volt már a munkahelyéhez, de még nem látta az épületet. A péntekre előrejelzett 40 fok helyett a déli órákban 26-28 fokos hőmérsékletet mértek az orosz fővárosban.
Védőmaszkos sétálók a Vörös téren
Halasszák el az iskolaév kezdetét Moszkvában - már ezt fontolgatja Oroszország tisztifőorvosa, Gennagyij Onyiscsenko a pénteki sajtóbeszámolók szerint.
Leégett a katonai vezérkar kommunikációs központja
A három nagy moszkvai repülőtér közül Seremetyevo délelőtt még menetrend szerint fogadta a járatokat (ide érkeznek a budapesti gépek), majd délutántól az időjárás és az egyre csökkenő látótávolság függvényében engedélyezte a le- és felszállásokat. Ugyanez a helyzet a vnukovói és a domogyedovói reptéren is.
Pénteken reggel az országban 558 erdő- és tőzegtűz égett mintegy 180 ezer hektáron a rendkívüli helyetek minisztériuma szerint. A tüzek közül közül mintegy 80 nagy területen ég, s az oltásban csak a minisztérium részéről 162 ezer ember, 26500 gép és 25 repülő és helikopter vett részt.
Moszkva környékén azon dolgoztak a hadsereg egységei, hogy a katonai raktárakból elszállítsák a robbanásveszélyes anyagokat.
A lángok martaléka lett a hadsereg vezérkarának kommunikációs központja (egyebek mellett) a Moszkva melletti Kolomnában, a haditengerészet légitámaszpontján. A tűz gyakorlatilag elpusztította a bázist, s emiatt az államfő több magas rangú tisztet leváltott.
Közben már megkezdődött számos oroszországi településen a leégett házak újjáépítése és elkezdték kifizetni a károsultaknak az állami segélyeket.