A kínai lakásszektorban beruházási láz volt az elmúlt években, különösen Sanghaj városában. Egy még fel sem épült lakás megvásárlására csak hosszú várakozási idő után lehetett előjegyzési sorszámot kapni. Az ingatlanárak ennek köszönhetően három év alatt a duplájára nőttek a piacon, egészen 2005 első negyedévéig.
Az ingatlanárak zuhanása 2005 júniusában kezdődött el Sanghajban. Az elmúlt években lakást vásárlók tartozásai nagyobbak, mint az általuk vásárolt ingatlan értéke. Számos kistulajdonos súlyos helyzetbe került a felvett hitelek miatt.
A túlhevülés kockázatát látva a hatóságok tavaly tavasszal intézkedéseket tettek a beruházási kedv és az ingatlan-spekuláció megfékezésére. Nyereségadót vezettek be, kötelezővé tették az építkezési kölcsön visszafizetését az ingatlan újbóli eladása esetén. Megtiltották a félkész épületek eladását, megemelték a kölcsönök kamatát és a kötelező befizetési hányad nagyságát. A városi hatóságok a szektor stabilitásának helyreállítását kívánják elérni a brutális ingatlanpiaci fékezéssel.
A kereslet visszaesése miatt a négyzetméterár több mint 33 százalékkal csökkent egyes területeken. Az új tulajdonosok jó része kénytelen visszaadni az ingatlant a banknak és a pénzintézet ajánlatára várni. Az árak drasztikus esése egyébként sok ingatlanközvetítő iroda csődjét is jelentette.
A kétes ingatlanhitelek 1,55 milliárd jüanra (29 milliárd forint) nőttek 2005-ben a hivatalos statisztikák szerint, szemben a 2004-es 558 milliós adattal. Jonathan Anderson, az UBS bank elemzője szerint ez állandó kockázatot jelent a sanghaji bankok számára.