Eddig mindössze nyolc bevallás érkezett a Fővárosi Önkormányzathoz a luxusadóval kapcsolatban. A Főpolgármesteri Hivatal internetes oldalán, országos napilapokban megjelent hirdetésekben, illetve rádiós és televíziós riportokban is figyelmeztette az érintetteket, hogy május 2-án éjfélig nyújthatják be bevallásukat. Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke szerint intenzívebb tájékoztatásra lenne szükség, mert az ingatlantulajdonosok többsége vélhetően nincs tisztában esetleges kötelezettségeivel.
A határidő letelte után az önkormányzatok munkatársai vizsgálatot indíthatnak a potenciális adóalanyok ellen, és határozattal megállapíthatják az ingatlan értékét. Amennyiben meghaladja a 100 millió forintot, a bevallás elmulasztása miatt legfeljebb 100 ezer forint bírságot szabhatnak ki és kivethetik az adót is - mondta Zara. A szakértő szerint erre legfeljebb a néhány potenciális ingatlant számon tartó kistelepülések adóosztályainak lehet kapacitása, a nagyobb városok önkormányzatainak viszont nem. A fővárosban 980 ezer lakóingatlan található, és nincs olyan nyilvántartás, amely nyomon követné ezek értékét.
Telkiben az ingatlanok értékét egységesen 200 ezer forintban határozták meg négyzetméterenként. A telki jegyző, Lack Mónika szerint a településen 30 és 50 között van hogy a százmillió forintot meghaladó értékű ingatlanok száma, de még nem kaptak bevallást. A jegyző szerint a luxusadóból befolyó bevételek várhatóan nem haladják meg az ötmillió forintot a településen. Nem érkezett bevallás a solymári önkormányzathoz sem. Itt az ingatlanok értékelése differenciáltabb: üdülők és többlakásos épületben lévő lakások esetében 220 ezer, egylakásos épületben lévő lakások esetében 240 ezer forint a négyzetméterenkénti ár - ez alapján a település hét darab százmillió forintnál nagyobb értékű ingatlanjának tulajdonosaitól mintegy egymillió forint folyhat be.
Gödöllőn az önkormányzat becslései szerint öt-hat olyan ingatlan van, amelynek számított értéke meghaladja a 100 millió forintot, vagyis tulajdonosa köteles lesz luxusadót fizetni. A város 300 ezer forintos négyzetméterárat vett alapul, így a 330 négyzetméternél nagyobb építmények jöhetnek szóba, ha az értéket nem csökkentik a 100 milliós határ alá a törvényben foglalt korrekciós tételek. Gödöllőn építményadót vetnek ki, így nagyjából ismeri az önkormányzat a településen fekvő ingatlanok.
A budakalászi önkormányzatnál tegnap egy olyan ügyfélről tudtak, aki biztosan fizet majd luxusadót, a jövő hét keddig azonban vár még néhány bevallást a hatóság. A fóti önkormányzatnál egyáltalán nem számítanak bevételre a luxusadóból, mondván: nincs olyan nagy értékű ingatlan a településen. A nagykovácsi önkormányzathoz sem érkezett még bevallás, az adóiroda munkatársai 2-3 olyan ingatlanról tudnak, amely adóköteles lehet. A veresegyházi adócsoportnál a megállapított négyzetméterárak alapján öt bevallásra számítanak, de még nem érkezett semmi. Az itteni munkatársak a potenciális adóalanyok felkeresésére készülnek május másodika után.
A helyi adóbevételek gyarapítására szolgáló új adónem bevezetéséről hozott döntés időpontjában a kabinet még 30 ezer érintett ingatlantulajdonossal és 1400 önkormányzattal számolt. Batiz András kormányszóvivő októberi nyilatkozata szerint egy- és hárommilliárd forint közé eshet az önkormányzatok bevétele. A Pénzügyminisztérium a bevallások feldolgozásáig nem kíván újabb becslésekre vállalkozni, továbbra is egymilliárdos bevételre számít. Az új adónem bejelentésekor kormányszóvivő azt állította, hogy nem jár majd pluszköltségekkel a luxusadó bevezetése az önkormányzatoknak, a lapunk által korábban készített körkép szerint viszont számos önkormányzatnál biztos ráfizetés lehet az új adónem: a várható csekély bevételt ugyanis jócskán ellensúlyozhatja a nyomtatványok, a hálózatbővítés, valamint a számlanyitás költsége.