A szaktárca azon is gondolkozik, hogy az üzleti ingatlanokat bevonják az adózásba, erre a helyi iparűzési adó újragondolása is lehetőséget ad: az esetlegesen módosított helyi adóban akár a céges ingatlanok arányát is figyelembe vehetik - számol be a Népszabadság.
A rendezvényen kiderült: az ingatlanpiaci vállalkozók és a Magyarországon az utóbbi egy-két évben megjelent ingatlanalapok ódzkodnának az új adó bevezetésétől, ha annak mértéke elérné az ingatlan értékének 1,5 százalékát. A bérbe adott épületek esetében ugyanis a bevétel 9-10 százalékát tenné ki az 1,5 százalékos adótétel, ami gyakorlatilag megszüntetné a cégek nyereségességét.
A vártnál magasabb harmadik negyedéves inflációs adat alapján Katona szerint a korábban vártnál magasabb, 3,9 százalékos lehet idén az átlagos infláció, a jövő évi így viszont alacsonyabb, 6 százalék körüli. Hozzátette: a következő két évben nem nő a reálbér, utána pedig lassan emelkedhet. Az adóterhelés a GDP arányában mért idei 36,4 százalékról 2007-ben 38 százalékra nő, ami 440-450 milliárdos plusz költségvetési bevételnek felel meg, és 2008-ban is ilyen mértékű lesz az adócentralizáció. Újabb bevételnövelő intézkedést nem tervezünk - szögezte le Katona -, a terhek lassú csökkentése 2009-től indulhat meg. (Az államtitkár által közöltekkel ellentétben a konvergenciaprogram szerint minimálisan, de még 2008-ban is nőne az elvonás aránya.)