A Köztársasági Gárda az iraki hadsereg elitcsapata. Egységei Bagdad környékén ásták be magukat, hogy megvédjék az iraki fővárost az előrenyomuló szövetségesektől. A gárda legfontosabb feladata Szaddám Huszein és Bagdad védelme.
Az amerikai-brit csapatoknak várhatóan kemény harcokat kell vívniuk a Köztársasági Gárdával, ha meg akarják szállni az iraki fővárost vagy el akarják fogni Szaddámot. A gárda emberei ugyanis a legjobban képzett, legfegyelmezettebb, legjobban felszerelt és legjobban fizetett tagjai az iraki haderőnek.
Harci erejük és képzettségük felülmúlja az egyszerű szövetséges gyalogosokét. Olyan elitcsapatokkal lehet csak összevetni erejüket, mint az amerikai tengerészgyalogosok.
Várhatóan feltétlen hűséget tanúsítanak majd Szaddám Huszeinhez. A gárdát ugyanis az iraki elnökhöz leginkább hűséges katonák közül válogatták ki. Tagjai szinte kivétel nélkül önkéntesek. A Köztársasági Gárda egységei nagyban hozzájárultak Szaddám Huszein diktátori hatalmának megőrzéséhez. Felügyeletük az iraki elnök fiatalabb fia, Kuszáj feladata. Kiképzésük részletei nem ismertek.
A gárda - melynek 30 000 tagja van - nem a Védelmi Minisztérium, hanem a Különleges Államvédelmi Osztály irányítása alá tartozik. Bevetésükről így nem a védelmi miniszter, hanem Szaddám Huszein és bizalmasai, a legszűkebb iraki vezetés dönt.
A Köztársasági Gárda az irak-iráni háború idején, az 1980-as években jött létre. A gárdát a Palota Őrságből szervezték, melynek tagjai Szaddám Huszein leghűségesebb és legfelkészültebb személyes testőrei voltak.
A Köztársasági Gárda katonáinak nagy részét Szaddám Huszein szülővárosa, Tirkit környékéről toborozzák. A környéken élő családok ugyanis általában Szaddámot támogatják. A gárda tagjai jelentős anyagi támogatást kapnak az iraki államtól, amikor belépnek az elit egységbe. Saját házat is kapnak az államtól.
Amerikai és brit katonai szakértők szerint a szövetséges csapatoknak kemény harcokat kell majd vívniuk a Köztársasági Gárdával, ha el akarják foglalni Bagdadot. Utcáról utcára kell majd megküzdeniük az iraki főváros birtoklásáért, vélekednek a szakértők.
A szövetségesek komolyan tartanak a gárda egységeivel való összecsapásoktól. Tony Blair korábban kijelentette, "kritikus pillanat" lesz, amikor a szövetségesek megütköznek az iraki elit csapatokkal.
Amerikai katonai vezetők korábban figyelmeztettek, hogy a Köztársasági Gárda katonái akár vegyi fegyvereket is bevethetnek a szövetségesek ellen, ha azok átlépik a Bagdad védelmét szolgáló úgynevezett vörös vonalat. Azt nem lehet tudni, hogy valóban vannak-e a gárda birtokában vegyi fegyverek. Annyi azonban biztos, hogy 1998-ban, az ENSZ fegyverzetellenőreit nem engedte be a Köztársasági Gárda épületeibe az iraki kormányzat, pedig a feltételezések szerint az iraki elit csapat fegyverraktáraiban halmozta fel Bagdad tömegpusztító és vegyifegyver-készleteinek nagy részét.
Az iraki elit csapatok 48 kilométerre Bagdadtól ásták be magukat. Egy kisebb csapatuk pedig szerdán délelőtt harckocsikkal indult dél felé. A jelentések szerint az egység igyekszik elkerülni a Bagdad felé tartó szövetséges egységeket, és a Násziríjánál harcoló amerikai-brit csapatokat támadja majd meg.