A Le Figaro cikke szerint a Bush-adminisztráció egyik névtelenül idézett illetékese úgy látja, hogy a Pentagon az optimista CIA-elemzésekre támaszkodva alábecsülte az irakiak várható ellenállását, figyelmen kívül hagyta a lakosság hazafias érzelmeit, nem számolt a fedajjínok gerillaharcának lehetőségével, s eközben messze felülértékelte egy idegen katonai erő "felszabadító" akciójának vonzerejét. Ez pedig jelen esetben amerikai katonák életét teszi kockára.
A háborút megelőző hetekben a CIA ijesztő naivitása nyert bizonyítást - írja a lap, amely szerint ennek egyik legmegdöbbentőbb példája az az ötlet volt, hogy az iraki hadsereg tábornokait és vezető tisztjeit e-maileken és mobiltelefonokra küldött SMS-ekben szólították fel dezertálásra, illetve megadásra - egy olyan országban, amelynek titkosrendőrsége minden kommunikációt lehallgat. A XXI. századi "pszichológiai háború" gyakorlatilag visszaütött a kezdeményezőkre - vélekedik írásában a Le Figaro.
A francia lap tudósítója szerint az a kérdés, hogy George Tenet CIA-igazgató tájékoztatni kívánta főnökeit, vagy a tetszésüket akarta inkább elnyerni. A cikk felteszi a kérdése, hogy nem arról van-e szó, hogy a Fehér Ház csak azokat a jelentéseket vette komolyan, amelyeket hallani szeretett volna. A washingtoni kormányzat "héjáit" nyilvánvalóan elbűvölte a sikerforgatókönyv, amely Szaddám Huszein diktátor rendszerének gyors összeomlásával, az iraki katonák tömeges fegyverletételével, s egy igen korlátozott méretű bagdadi ellenállással kecsegtetett. Nem meglepő, hogy a háború első óráiban Dick Cheney alelnök és Donald Rumsfeld, a Pentagon főnöke propagálták a leghangosabban rózsaszínű ábrándjaikat - írja a francia lap.
A cikk szerint az első tíz nap után a Fehér Ház nyilatkozataiban rendületlenül ragaszkodik ahhoz, hogy a stratégia változatlan: a háború első számú célpontja az iraki főváros. Ezt látszik igazolni a Bagdad elleni légitámadások intenzitásának megduplázódása. A probléma csak az, hogy a túlnyomó légifölény nem elég egy ország elfoglalásához. Amerikai katonák keserű tréfálkozása szerint "még soha senki nem adta meg magát egy repülőgépnek" - fogalmaz a Le Figaro.
Az amerikai hadvezetés dilemmája most, miután Rumsfeld villámháborús terve befulladt az, hogy továbbra is Bagdad ostromának kell-e elsőbbséget biztosítani, összhangban az eredeti stratégiával, vagy előbb a déli városokat, Bászrát, Naszirijját, Nedzsefet ésszerűbb-e felszabadítani", amelyek fájdalmas tályogként irritálják az amerikai haderőket - írja a Le Figaro tudósítója.