Az iraki elitegység, a Köztársasági Gárda öt hadosztályából erősítésként átvezényeltek több alakulatot is Bagdad védelmére. A csapatok ív alakban álltak fel az iraki fővárostól délre, hogy megütközzenek az előretörő szövetséges erőkkel. Arról nem érkezett jelentés, hogy pontosan hány iraki katona érkezett erősítésként. Egy iraki hadosztály általában 12-15 000 emberből áll.
A szövetséges csapatok ugyanis lassan, de folyamatosan közelednek az iraki fővároshoz. Kedden már Bagdadtól 80 kilométerre délre, Kerbelánál folytak heves utcai harcok. Az amerikai csapatok emellett Kerbelától délnyugatra ádáz harcot vívnak egy Eufráteszen átívelő hídért. A támadások eredményeként fogságba esett egy értékes információkkal rendelkező tábornok.
Eközben Bagdadot újból bombázni kezdte kedden kora délután a szövetséges légierő. A támadás délután fél négykor kezdődött, s vastag füstoszlopok, hangos robbanások jelezték a bombák becsapódási helyeit. A tudósítások szerint a bombázások célpontjai ezúttal mintha egy kicsit közelebb lettek volna a városközponthoz, mint korábban, amikor csak a déli peremkerületeket támadták. A légicsapások helyi idő szerint késő délután és szürkületkor is tartottak. Reggel óta ez már a harmadik támadási hullám volt Bagdad ellen. A szövetségesek már kora hajnalban és délelőtt is támadták az iraki fővárosban lévő elnökipalota-együttest.
Kemény harcok folynak Nedzsef környékén, a térségből hétfőn is heves összecsapásokat jelentettek. A BBC tudósítása szerint a szövetséges csapatok szinte teljesen körülzárták a közép-iraki várost. A hírek szerint a harcokban legalább 100 iraki katona esett el.
Kedden reggel a város közelében amerikai katonák szétlőttek egy iraki autót, mert nem állt meg egy ellenőrzőpontnál. A jármű szétlövése után kiderült, hogy kizárólag nők és gyerekek utaztak benne. Hét gyermek és nő meghalt, ketten megsebesültek. Összesen tizenhárman utaztak az autóban, négyen sértetlenek maradtak.
Folytatódnak a harcok Násziríjánál is. A városhoz tegnap 5000 katonából - részben kommandósokból - álló erősítés érkezett, akiknek a bagdadi utánpótlási útvonalak ellenőrzése lesz a feladatuk. A BBC helyszíni tudósítója arról számolt be kedden reggel, hogy a szövetséges csapatok behatoltak a városba, és segélycsomagokat osztottak ki a civilek között. A tudósító szerint a segélyért sorban álló tömegben többen is azt kérték az amerikai-brit katonáktól, hogy hozzanak még utánpótlást. Az irakiak élelmiszert, vizet és gyógyszert akarnak - jelentette.
A brit hírtelevízió tudósítója beszélt néhány angolul értő helyi lakossal is. Egy angolul beszélő civil arra kérte a tudósítót, hogy mondja meg Robin Cook korábbi múlt brit külügyminiszternek, hogy jó ember, amiért nem támogatja a háborút. A jelentés szerint a legtöbb ember nem úgy éli meg az Irak elleni hadműveletek, mint egy felszabadító akciót. A tudósító úgy vélte, hogy az emberek többsége láthatóan nem kívánja Szaddám távozását.
Bászrát, a második legjelentősebb iraki várost hétfőn zárták körül a szövetséges csapatok, közel húszórás küzdelem után. A szövetségesek jelentései szerint a hadművelet közben jelentős eredményeket értek el az amerikai-brit csapatok. A hírek szerint elfogtak öt magas rangú iraki tisztviselőt és megölték a Köztársasági Gárda egyik ezredesét.
Az iraki hadsereg eközben újabb légitámadást intézett Kuvait ellen. Az iraki lövedéket azonban egy Patriot rakétával már Dél-Irak fölött megsemmisítették. Brit egységek most azt próbálják megállapítani, hogy honnan lövik ki rakétáikat az irakiak.
Irakban eddig legkevesebb 589 civil vesztette életét. Az elesett iraki katonák száma ismeretlen. Az amerikai hadsereg 43 katonája halt meg, és 17 tűnt el. A brit csapatok 26 embert vesztettek eddig. Meghalt két újságíró is Irakban.