Küszöbön áll az iraki főváros bevételéért indítandó végső ütközet - írta a szerdai The Times. A vezető londoni napilap a katari amerikai középső parancsnokság forrásaira hivatkozva azt írta, hogy az Iraki Szabadság hadművelet fő szárazföldi ütközete 48 órán belül megkezdődik. A bagdadi csatát szoros légi fedezettel támogatott intenzív tüzérségi össztűz vezeti be, mielőtt a szárazföldi erők megindulnának - írja az újság.
A lap szerint az iraki főváros elleni roham valószínűleg délnyugat felől indul; a szövetségesek az első csapással a Bagdadot védő Köztársasági Gárda elit Medina hadosztályának vonalán akarnak rést ütni Kerbelától északra. Szerda reggel a szövetséges erők már bekerítették az iraki fővárostól 110 kilométerre délnyugatra fekvő Kerbelát, ellenőrzik a városból kivezető összes főútvonalat, és tovább nyomulnak a Medina hadosztály felé.
A Köztársasági Gárda hat hadosztálya közül a Medina tűnik a leggyengébbnek, miután az alakulatot egy hete támadják az amerikai légierő B1-es, B2-es és B52-es hadászati bombázói. Az amerikai katonai tervezők abban bíznak, hogy ez a felmorzsoló légi hadjárat a Medina 12 ezer fős személyi állományának és 400 orosz T72-es harckocsijának legalább a felét elpusztította. A Bagdad ellen induló, jórészt amerikai hadműveletet a brit királyi légierő Harrier és Tornado vadászgépei, valamint amerikai F-15-ösök, A10-es páncélos-elhárító repülőgépek és Apache támadó helikopterek fedezik majd - áll a szerdai The Timesban.
A 3. gépesített lövészhadosztály parancsnokai egész napos küzdelemre számítottak Kerbela külvárosainak elfoglalásáért, a hadművelet azonban a gyenge iraki ellenállásnak köszönhetően mindössze három órán keresztül tartott. A települést korábban az előretörés egyik legnagyobb akadálynak tekintették. Az amerikai gyalogság közép-európai idő szerint éjfél körül indította meg a támadást a várost védő Köztársasági Gárda ellen. A szárazföldi erőket harci repülőgépek, Apache helikopterek és tüzérségi zárótűz fedezte. A szövetségesek a település külső kerületeibe behatolva körülbelül 30 iraki hadifoglyot ejtettek, áldozatokról még nem érkezett jelentés.
A támadás előtt az amerikaiak úgy értesültek, hogy egy teljes iraki dandár - körülbelül 6000 ember - harckocsikkal és tüzérséggel foglalt el harcállásokat Kerbela körül. A katonák többsége feltehetően visszahúzódott a város belsejébe, az amerikai csapatok azonban nem akartak utcai harcokba bocsátkozni a hadjárat mostani szakaszában, ezért továbbvonultak. Céljuk egy keletebbre fekvő eufráteszi hídfő biztosítására, amire a gyalogság és a fegyverzet Bagdad felé szállításához lesz szükség - jelentette a Reuters.
A szövetséges erők szerdán pirkadat előtt folytatták Bagdad belvárosának és déli peremkerületeinek bombázását. A légicsapások közép-európai idő szerint hajnali fél 4 körül kezdődtek újra az elnöki épületegyüttesekre összpontosuló, intenzív éjszakai támadások után. Bombák és rakéták sorozata csapódott be Bagdad központjában, az erős robbanásokat és a nyomáshullámokat az egész városban érezni lehetett - jelentette a dpa német hírügynökség. Bombáztak egy hidat is az iraki fővárostól keletre.
A déli peremkerületekben összevont iraki erők és légvédelmi ütegek bombázását az indokolja, hogy ez az övezet lehet egy esetleges amerikai szárazföldi támadás célpontja.
Kerbela körbezárásával egy időben amerikai tengerészgyalogos egységek tűz alá vették a Bagdadtól 170 kilométernyire északnyugatra elterülő Kútot védő Köztársasági Gárda erőit. A város közelében az amerikai tengerészgyalogosok átkeltek a Tigris folyón és bekerítettek a gárda egyik hadosztályát. Egy amerikai főtiszt közölte az AFP-vel, hogy a tengerészgyalogosok a Bagdad hadosztály hátába kerültek.
A Tigris folyó partján fekvő város ugyancsak kulcsfontosságú a Bagdadba tartó előrenyomulásban. Amerikai bejelentés szerint Kút közelében egy hidat is megszereztek a Tigrisen, így lehetővé vált, hogy a folyó bal partján északnyugat felé haladva kelet felől is megközelítsék az innen 170 kilométere lévő Bagdadot.