Vasárnap estére a brit csapatok kezére került a dél-iraki Bászra nagy része. A városban már csak szórványos iraki ellenállással találkoztak vasárnap este a britek. Csak a sikátorai miatt harckocsikkal megközelíthetetlen óváros maradt az iraki csapatok kezén.
A második legnagyobb iraki város bevétele vasárnap reggel kezdődött, amikor a Bászrát körülvevő brit egységek három nagyobb oszlopba rendeződve benyomultak a településre. Az akcióban páncélosok és több ezer fős gyalogság vesz részt.
A város bevételére indított hadműveletet azután kezdték, hogy hírszerzési értesülések szerint eljött a megfelelő pillanat. Ennél többet a katari brit parancsnokság nem közölt, de nem hivatalos értesülések szerint ez azt jelenthette, hogy esetleg sikerült megölni a dél-iraki országrész katonai parancsnokát, Ali Hasszán el-Madzsid tábornokot, a hírhedt "Vegyész Alit". Iraki részről azonban cáfolták, hogy Madzsid elesett volna, és a katari amerikai parancsnokság is csak annyit közölt, hogy vizsgálják az értesülést.
A támadás megindulása után az al-Dzsazíra arab nyelvű katari hírtelevízió közben képeket mutatott arról, hogy több tucat brit harckocsi elérte a város központját. A briteket néhány épületből lövések fogadták, máshol iraki fiatalok csoportjai ujjongva üdvözölték őket az utcákon. A BBC brit hírtelevízió beszámolt arról is, hogy civil ruhás irakiak robbanószerkezetet dobtak egy olyan épületbe, amelyben brit katonák tartózkodtak.
A brit tengerészgyalogos kommandósok támadásával vasárnap délután kezdődött a Bászra elleni brit roham második hulláma. A kommandósok tüzérségi támogatással indultak meg a stratégiai fontosságú dél-iraki város központja felé.
Chris Vernon brit katonai szóvivő szerint csekély ellenállás fogadta őket, a Baasz Párt helyi központjait ugyanis már korábban, a levegőből megsemmisítették, és a helyi lakosság is "nagyon jó információkkal szolgál" a pártaktivisták és a Baath-milicisták hollétéről. A BBC jelentése szerint ugyanakkor a brit katonák heves tűzharcba keveredtek iraki fegyveresekkel.
Al Lockwood parancsnok a BBC-nek szintén azt mondta, hogy szervezetlen ellenállással találkoztak. A katona szerint az iraki fegyveresek valódi irányítás és vezetők nélkül próbáltak szembeszállni a britekkel. Lockwood elmondása szerint a hatalmon lévő Baath párt helyi vezetői vagy elmenekültek, vagy pedig életüket vesztették a szövetséges légicsapások során.
A vasárnapi bászrai előrenyomulásban meghalt három brit katona is. Ez a brit csapatok legnagyobb harctéren elszenvedett embervesztesége a hadműveletek kezdetet óta. A vasárnapi veszteséggel harmincra nőtt az elesett britek száma.
A britek humanitárius segélyt adnak a civileknek, és szétosztják a Tony Blair brit miniszterelnök üzenetét tartalmazó szórólapokat. A kormányfő ebben békét és jólétet ígér az irakiak számára. A britek emellett rádióadást is sugároznak a helyiek számára.
A brit katonáknak megparancsolták, hogy az iraki zászlókat és a háborús emlékműveket semmi esetre se távolítsák el. Csupán a jelenlegi rezsim szimbólumainak eltüntetésére van engedélyük.