Kurd források szerint az iraki haderők és a Szaddám Huszein elnökhöz hű tisztségviselők elhagyták az északi Moszul városát. Egy névtelenségbe burkolózó kurd parancsnok a Reutersnek úgy nyilatkozott pénteken, hogy Moszulból "eltávozott Szaddám Huszein minden híve". Közben helyreállítottak egy fontos hidat az Erbílből Moszulba vezető úton, amelyet a visszavonuló iraki hadsereg robbantott fel néhány nappal ezelőtt.
A Reuters szerint Irak harmadik legnagyobb városában nyugalom uralkodik, annak ellenére, hogy sokan az utcára vonultak ünnepelni. Az egyes ellenőrzési pontoknál kurd pesmerge harcosok állnak. Amerikaiak nem mutatkoznak, annak ellenére, hogy a kurdok szerint ők is bent vannak Moszulban.
Közben a Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP) egyik vezetője arról számolt be az AFP-nek, hogy tárgyalások folynak a Moszulban harcoló iraki egységek parancsnokai és az amerikaiak között a harc nélküli, hivatalos kapitulációról. A közvetítésre még csütörtökön a KDP vezetőjét, Maszud Barzanit kérték fel.
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter még csütörtök este azt közölte, hogy kisebb számú amerikai katona és kurd harcos vonult be Moszulba, Irak harmadik legnagyobb városába, ahol a "lakosság üdvözölte őket".
Az iraki hadsereg 5. hadtestének parancsnoka és a moszuli főkormányzó megadási szándékukat jelezték, az amerikai szárazföldi erők 173. légi szállítású dandárjának katonái és kurd pesmergék ezután léptek a város területére.
Rumsfeld a sajtónak nyilatkozva közölte, hogy az amerikai erők röpcédulákkal buzdították megadásra az iraki katonákat. A miniszter szerint az amerikai erők egyeztetnek a török kormánnyal is. Ankarában előzőleg már aggodalmat váltott ki, hogy kurd pesmergék vonultak be Kirkukba. Colin Powell amerikai külügyminiszter személyesen ígérte meg török kollégájának, Abdullah Gülnek, hogy Kirkukot az amerikai erők fogják ellenőrizni.
Szemtanúk arról számoltak be, hogy Abrams harckocsik tartanak Moszul felé. Az Abramsokat légi úton juttatták el Észak-Irakba. Az iraki 5. hadtest három gyalogsági és egy gépesített hadosztályból áll, összlétszáma a háború kezdetén 30 ezer katona volt. Nem tudni, hogy a légicsapások és a dezertálások milyen mértékben ritkították meg soraikat. A szövetséges légierő a legutóbbi 24 órában 550 bevetésben támadott moszuli célpontokat.
A kurd harcosok parancsot kaptak a csütörtökön elfoglalt Kirkuk városának elhagyására - erősítette meg a csütörtök esti hírt az AFP-nek Mam Rosztam, a Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) egyik katonai parancsnoka. Rosztam szerint egységeik bevárják az amerikaiakat, és ezután távoznak. Jelenleg mintegy 10 ezer kurd pesmerge harcos tartózkodik a kurd történelmi városban. Közülük néhányan a tervek szerint a városban maradnak, hogy segítsenek az amerikaiaknak a település biztosításában.
Az amerikai 4. gépesített hadosztály első egységei az elkövetkező napokban Kuvaitból Irakba érkeznek, egyelőre nem ismeretes, hogy Bagdadban kapnak-e feladatot a biztonság megszilárdításában, vagy Észak-Irakba vezénylik őket.