Szaddám Huszein rendszerének megdöntése nem csak Irakban okozott politikai bizonytalanságot, de azokban az országokban is, ahol iraki nagykövetségek működnek. Mivel a nagykövetek még Szaddám Huszeintől kapták megbízatásukat, nagy részüknek valószínűleg hamarosan távoznia kell. Egyelőre azonban nincs új kormány Irakban, a diplomaták most arra várnak, hogy ki kerül hatalomra.
Mukhlif A. Yasin, Irak budapesti nagykövete annak ellenére, hogy bejár hivatalába, dolgozni nem tud, mivel megszakadt a kapcsolata Bagdaddal. Hetek óta bizonytalanságban él, senkitől sem kap utasításokat vagy információkat, nem tudja azt sem, kit is kellene most képviselnie. Azt ugyanis már a budapesti nagykövetségen is kész tényként kezelik, hogy nem Szaddám Huszein vezeti Irakot.
A nagykövet nem nyilatkozott az [origo]-nak, csak annyit üzent: arra vár, hogy az új kormány döntsön a sorsáról, csak azután ad interjút. Az új kormány megalakulása után ugyanis minden, a Huszein-rendszerben kinevezett nagykövetet visszahívhat. Előfordulhat azonban, hogy nem minden diplomatát meneszt az új iraki kormány, a nagykövet még elméletileg reménykedhet abban, hogy helyén marad.
A lengyel kormány azonban nem várja meg az új bagdadi kormány döntését. Szombaton ugyanis Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel külügyminiszter magához kérette a varsói iraki nagykövetet és felszólította, hogy az iraki események fényében tisztázza saját és a nagykövetség személyzetének státusát. Irak lengyelországi nagykövetének legkésőbb kedden be kellene mutatnia meghatalmazását, különben varsói missziója befejeződik. A kérés azonban - mivel nincs új iraki kormány - teljesíthetetlen. A lépéssel a lengyel kormány az országban dolgozó, Szaddám kormánya által kinevezett iraki diplomaták eltávolítását akarja elérni.
Tóth Tamás, a Külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Magyarország nem tervez hasonló intézkedéseket. Megvárják, amíg megalakul az új iraki kormány és dönt a jelenlegi nagykövetek sorsáról.