Megbélyegzett újságírók Jeszenszky listáján<br/>

Vágólapra másolva!
Jeszenszky Géza, Magyarország washingtoni nagykövete a Pulitzer-emlékdíj alapítójának, Fábry Pálnak írt levelében, a nagykövetség levélpapírján tizenhárom magyar újságíróról azt állította, hogy azok "Goebbels módszereit alkalmazva sikeresen lejáratták, rágalmazták Antall József kormányát". Jeszenszky a levelet nagykövetként írta alá, ennek ellenére azt állítja, hogy az magánlevél. Szent-Iványi István, a külügyi bizottság SZDSZ-es elnöke ezzel kapcsolatban kijelentette: arra kéri a minisztériumot, hogy számoljon be az ügy hátteréről, s ha a tárca vezetése nem ért egyet a levél tartalmával, akkor hívják vissza Jeszenszkyt.
Vágólapra másolva!

Jeszenszky Géza washingtoni magyar nagykövet a Pulitzer-emlékdíj alapítójának írott levelében az elismerésben részesült magyar újságírókat úgy minősítette, hogy "a tisztességes magyarok szemében munkájuk visszataszító". Jeszenszky a Pulitzer-díj magyar változata, a Pulitzer-emlékdíj alapítójának, Fábry Pálnak írott levelében felsorolt 13 olyan újságírót, akik korábban elnyerték a díjat, de szerinte nem méltók a kitüntetésre. Jeszenszky Baló György, Bolgár György, Bossányi Katalin, Farkasházy Tivadar, Gömöri Endre, Hegyi Imre, Kepes András, Megyesi Gusztáv, Mihancsik Zsófia, Nemes Gábor, R. Székely Julianna, Szénási Sándor, Váncsa István nevét említette.

A nagykövet szerint ezek az újságírók tagjai voltak az egykori állampártnak, és most "a szocialisták bérencei, illetve a kártékony szabad demokraták közé tartoznak".

Az AP hírügynökség, amely nyilvánosságra hozta a dokumentumot, emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor kormányfő az előző baloldali-liberális kormány idején, de kormányra lépése óta is többször panaszkodott a sajtó részrehajlása, az MSZP-vel és az SZDSZ-szel szembeni elfogultsága miatt. Szerinte a sajtó nem kiegyensúlyozottan tudósított a politikai jobb- és a baloldal tevékenységéről.

Fábry Pál 1991-ben alapította a Pulitzer-emlékdíjat azoknak a magyar újságíróknak a kitüntetésére, akik kiemelkedő szakmai munkát végeznek. Fábry megerősítette, hogy valóban megkapta a nagykövet június 15-én kelt, hivatalos nagykövetségi levélpapírra írt, idézett levelét. A nagykövet Adolf Hitler propagandaminiszterére utalva arra is panaszkodott a levélben, hogy ezek az újságírók "Goebbels módszereit alkalmazva sikeresen lejáratták, rágalmazták Antall József kormányát". Jeszenkszky lapunknak elmondta: nem mond le posztjáról, hiszen nem hivatalos levélről van szó. A levelet barátjának írta, amely nem a nyilvánosságra tartozott volna, annak ellenére, hogy azt hivatalos, fejléces papírra írta. Az írásával nem akart senkit sem megbántani, szerinte a felsoroltak közül már sokan nem úgy gondolkodnak, mint 1994 előtt.

Fábry az AP-nek nyilatkozva azt mondta: megdöbbentőnek tartja, hogy a magánjellegű levél nyilvánosságra kerülhetett. Az amerikai hírügynökség megjegyzi, hogy "a Jeszenszky Géza által összeállított lista nagyjából azoknak az újságíróknak a nevét tartalmazza, akiket Csurka István idegengyűlölő és antiszemita MIÉP-je gyakran támad".

Szent-Iványi István, a külügyi bizottság SZDSZ-es elnöke ezzel kapcsolatban lapunknak kijelentette: a Külügyminisztériumot a testület következő ülésére arra kéri, hogy számoljanak be a testületnek az ügy hátteréről, s ha a tárca politikai vezetése nem ért egyet a levél tartalmával, akkor hívják vissza Jeszenszky Géza washingtoni nagykövetet. Szerinte egy nagykövettől - főleg, ha hivatalos papírra írja - megengedhetetlen, hogy újságírókat és pártokat minősítsen, ezért egyértelműen megkérdőjelezhető az alkalmassága. Az SZDSZ-t ért vádakkal kapcsolatban Szent-Iványi csak annyit mondott: a külügyi bizottság szabad demokrata képviselői Jeszenszky Géza kinevezését támogatták a testület ülésén.

(Népszava)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!