További elbocsátásokat és több filmet ígér az MTV új vezetője<br/>

Vágólapra másolva!
Mendreczky Károly, a Magyar Televízió elnöki jogkörrel felruházott alelnöke szerint a televízió akkor tud kilábalni a csődhelyzetből, ha módosítják a médiatörvényt. Emellett a tulajdonos, az állam részéről elengedhetetlennek tartja a tőkeemelést is. Az alelnök rövid távú tervei között további ingatlanok és az archívum eladása, újabb létszámleépítés és a gyártott műsorok számának csökkentése szerepel.
Vágólapra másolva!

Mendreczky Károly, a Magyar Televízió (MTV) elnöki jogkörrel felruházott alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján nagy vonalakban ismertette az MTV jelenlegi gazdasági helyzetét. "Komoly, mély gazdasági, szakmai és morális válságban van a Magyar Televízió" - mondta. Bár még nem készült el a 2000-es pontos mérleg, körülbelül 10,7 milliárdos veszteséggel zárták a tavalyi évet. Mínusz 5,1 milliárdos saját tőkével zártak, ez azt jelenti, hogy több mint 5 milliárddal meghaladta a veszteség a televízió saját tőkéjét. Február végére 20 milliárdos tartozást halmoztak fel, ebből körülbelül 9,7 milliárd forintos az a köztartozás, amelyet az APEH jóváír. Jelenleg tehát a televíziónak nincs köztartozása, a maradék mintegy 10 milliárd forint szállítói tartozás, amiből 70 százalék a belföldi szállítói tartozás - állította az alelnök.

Mendreczky a válság okát a médiatörvényre vezeti vissza, szerinte a törvény diszkriminálja a közszolgálati televíziót. Az alelnök ezért a médiatörvény módosítását szorgalmazza. Konkrétan azonban nem fejtette ki, mely passzusok diszkriminálják szerinte az MTV-t, csupán annyit mondott: "Nyugaton a közszolgálati televíziók sokkal jobb helyzetben vannak."

Az alelnök több pontban foglalta össze a vezetés előtt álló feladatokat. Jelenleg körülbelül 1700 belsős és mintegy 5000 külsős munkatársa van az MTV-nek. Mendreczky szerint ennyi embert nem tudnak eltartani, így további leépítések várhatók. Az alelnök neveket nem említett, de közölte: a vezetőség néhány tagjától is megválnak.

"A célunk a bevétel és a kiadás egyensúlyban tartása. Szükség van a gazdaság konszolidálására, a belső források mozgósítására" - mondta Mendreczky. Ez utóbbit elsősorban további - a másik Bojtár utcai - ingatlan és az archívum értékesítésével kívánják megoldani. Az ingatlant 2,5 milliárd forintért kívánják értékesíteni, amiből a külső munkatársak felé felhalmozott tartozását kívánja a televízió rendezni. Mendreczky arra nem tudott választ adni, hogy mennyi pénzzel tartoznak a külsősöknek.

Új gyártási- és műsorköltség-figyelő rendszert vezetnek be, megvizsgálják, mely műsorokat érdemesebb belső és melyeket külső gyártásban elkészíteni. Emellett a kereskedelmi bevételeket is növelni akarják, elsősorban a reklámbevételek révén. Ez utóbbi azért nem egyszerű feladat, mert amellett, hogy radikálisan visszaesett az MTV nézettsége, a nézői összetétel is jelentősen megváltozott. "Jelenleg elsősorban az iskolázott, jó anyagi helyzetben lévő nyugdíjasok nézik a közszolgálati tévét, míg a cégek elsősorban a 18-49 éves korosztályt akarják a reklámokon keresztül elérni" - mondta az alelnök. Ráadásul a nézők csupán 15 százaléka nevezhető "csatornahűnek".

A nézőszám növelését és a fiatalabb korosztály elérését elsősorban több fikció - filmek, tévéjátékok - vetítésével kívánják elérni.
Jelenleg a műsorok 80 százaléka külső vagy belső produkcióban gyártott és 20 százaléka csupán a vásárolt anyag. "Ez egészségtelen és nézőromboló" - állította Mendrecky, hozzátéve, hogy ezen az arányon a jövőben - a vásárolt anyagok javára - változtatni fognak.
A jövőben a műsorstruktúrában is változások lesznek, azonban csak ősszel fogják bevezetni az új struktúrát. Ennek az az oka, hogy két hónappal előbbre járnak a műsortervezésben.

A Szabó László Zsolt volt elnök által benyújtott üzleti tervet - amelyben az archívum eladása is szerepelt - nem fogadta el a nagykuratórium. Mendreczky egy hónapot kapott az új üzleti terv kidolgozására, amiben szintén szerepelni fog az archívum eladása.

Várhatóan privatizálni fogják a regionális stúdiókat is, mivel az alelnök szerint így felére lehet csökkenteni a költségeket. A hat regionális stúdióból kettőt már privatizáltak.

Mendreczky emellett utalt arra, hogy el akarják érni: az állam mint tulajdonos hajtson végre tőkeemelést.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2001. február 27.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!