A megáradt Tisza térségében teljesen lezárták a forgalom elől a 41-es számú főközlekedési út vásárosnaményi híd utáni szakaszát, továbbá a beregi öblözetben nyolc összekötő utat - közölte a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium sajtóirodája csütörtök délelőtt. Ároktőnél, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a komphoz vezető utat is lezárták.
A kiáradt víz elől menekülő lakosság kitelepítéséhez a helyi Volán Rt. 38 autóbuszt bocsátott rendelkezésre. A forgalom elől elzárt területeken a helyközi autóbuszjáratok sem közlekednek. Csütörtökre virradó éjszaka Sárospatak és Sátoraljaújhely térségében a kiáradt víz elérte a vasúti töltés lábazatát, ezért fokozott felügyeletet rendeltek el az átázott töltés figyelésére - jelentette a MÁV.
A kimenekítettek elhelyezési listája szerint Jándot Gyulaházára, Gulácsot Rohodra, Tivadart Pusztadobosra, Tarpát Nyírmadára, Hetefejércsét Szabolcsbákára, Márokpapit Ilkre, Csarodát Nyírlövőre, míg Tákost Gemzsére telepítették. Tiszaadonyt, Tiszaszalkát és Tiszavid községet Baktalórántháza fogadta be. Barabás és Beregsurány polgárait Kisvárdán szállásolták el. Beregdaróc Papra, Gelénes Lövőpetribe, Lónya Nyírmadára, Mátyus Máriapócsra, Tiszakerecseny Nyírgyulajba, Vámosacsa Nyírbogátra, Gergelyiugornya lakosai pedig Vásárosnamény magasabban fekvő városrészeibe mentek.
12 honvédségi helikopter vesz részt a védelemben
A Magyar Honvédség mintegy 2.300 katonával, 12 helikopterrel és 257 különböző műszaki és technikai eszközzel vesz részt a Felső-Tiszán az árvízi védekezésben - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) sajtóirodája. A közlés szerint csaknem 700 katona éjszaka Panyola, Marosliget, Tiszaszalka és Vásárosnamény térségében a gátak megerősítését végezte.
Szerdán a gátak erősítése, az átszakadt gátrészek feltöltése mellett a legfontosabb feladat a veszélyeztetett lakosság, valamint az emberek vagyonának kimenekítése volt. A helikopterek négyesével hordták az egy köbméternyi kaviccsal töltött konténereket a vízfolyam elzárására, lassítására. Szerdán a honvédségi helikopterek negyvenszer szálltak fel. A kétéltű lánctalpas úszó járműveket Túrricse, Tarpa és Mátyus térségében vetették be.
Fodor Lajos vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka, vezérkari főnök intézkedett a kimenekített lakosság számára szükség esetén igénybe vehető honvédségi objektumok kijelöléséről. Elsősorban a ceglédi laktanyáról, üdülőkről és csapatpihenőkről van szó. Az intézkedések közé tartozott rohamcsónakok, tartalék mentőeszközök biztosítása, valamint egy életmentő berendezésekkel ellátott mentőhelikopter kivezénylése az árvíz sújtotta térségbe - közölte a HM.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság csaknem negyvenezer lepedőt, tizenegyezer tábori ágyat és ágybetétet, tízezer takarót és párnát, törölközőt, tábori széket, asztalt, száz olajkályhát és ötszáz sátrat igényelt a Magyar Honvédségtől. Az igényelt felszerelést a honvédségi raktárakból folyamatosan szállítják.
Lassan árad a Középső-Tisza
A Tisza középső szakaszán tovább folytatódik a lassú áradás, ami a következő napokban napi 40-50 centiméteres vízszint-emelkedést jelenthet - közölte a Közép-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) központi ügyelete. Az árhullám megérkezéséig a hullámverés elleni védelmet építik ki azokon az új töltésszakaszokon, ahol a tél előtt elvetett fű még nem tudott kihajtani. A munka lényege, hogy a töltést műanyag fóliával beborítják, és ezt a takarót kavicsos zsákokkal leszorítják. E tevékenység színhelye a tószegi Sasi kanyar, Tiszakürt és Tiszasüly térsége, ahol tavaly ősszel megtörtént a 2000. évi árvíz alatt megcsúszott gátak teljes helyreállítása és megerősítése.
A szivárgás elleni védelemért változatlanul feladat a hat nyárigát (vezsenyi, tószeg-alsóréti, tószeg-felsőréti , tiszajenői, tiszabögi és nagyrévi visszabontása. Tószegen a kerékpárútnál nyúlgát kiépítésén is dolgoznak.Tiszajenő-Vezsenyben az úgynevezett lineár zsilip és a Széchenyi út közötti területen megkezdődött a végleges töltés építése. A munkálatok a műszaki irányítását a győri társvízügyi igazgatóság szakemberei segítik. Tiszaroff belterületén két napja éjjel-nappal tart a szádlemezek beépítése, a munka felénél tartanak. Szolnokon a Tiszaparti-sétánynál a támfalban lévő kulisszanyílások lezárása, a Tisza Szálló előtt, valamint a Guttenberg térnél a támfal szivárgás elleni védelmének kiépítése a teendő.
Tiszavárkonyban felülvizsgálják a tavaly zsákokból épített nyúlgátat, és szükség szerint újraépítik. Nagyrév belterületen a magaspart megerősítését végzik. Kiskörén hozzáláttak a tározó töltésének bevédéséhez, miután Kisköre-felső 620 centméteres vízállásánál szerdán megszüntették a duzzasztást. A Tisza középső szakaszán a munkálatokra való tekintettel másodfokú készültség van érvényben.
A korábbi évek gyakorlatának megfelelően a Kötivizig állandó telefonos ügyeletet tart, amely az 56/412-665 számon hívható.
Kárpátalját is fenyegeti a Tarpánál kifolyt víz
Kárpátalján a beregszászi és az ungvári járásban erősen tartanak attól, hogy a Tiszából Tarpánál gátszakadás miatt kiömlött víz a 41-es főút átvágása után az ukrán-szlovák-magyar hármashatár felé folyva több települést eláraszt. Az ungvári magyar főkonzulátus szerint a magyar vízügyi hatóságok két, faxon továbbított üzenetben előre tájékoztatták Oreszt Ivanickijt, a kárpátaljai megyei vízgazdálkodási főosztály vezetőjét a magyarországi 41-es főút akkor még csak tervezett átvágásáról.
A magyarországi Lónya melletti kárpátaljai Szalóka községnél arra készülnek, hogy a Tarpa felől áramló vizet, amely remélhetőleg nem zúdul, hanem lassan érkezik majd ide (a számítások szerint csütörtökön estére), nagy teljesítményű szivattyúkkal át tudják majd emelni a Tiszába. Az 1948-as nagy tiszai árvíz idején Tarpa mellett bekövetkezett gátszakadáskor a kiömlött víz elérte Szalóka és Eszeny községek határát az ungvári járásban. Akkor gyorsan megépített körgáttal védték meg a két falut, ám ezt a töltést a nyolcvanas években lebontották.
Kárpátalján csütörtökön délelőtt a Tisza Szalóka és Csap közötti szakaszán folyt a legnagyobb erőkkel az intenzív árvízi védekezés, e szakaszon csütörtök estére várják a tetőzést. Az éjszaka viszonylag nyugodtan telt a megáradt folyónál, amely itt az ukrán-magyar határt képezi. A vízszint csütörtökön reggel Csap mellett 1322 centiméter volt (az 1998-as maximum: 1328 cm). Az áradás lassan folytatódik, de a gátkorona a 20 kilométeres szakaszon még mindenütt fél, sőt egy méterrel a vízszint fölött van. Az árvízi védekezés most a magyarországi Eperjeske és Záhony közötti szakasz ukrán oldalán sokkal szervezettebb, mint 1998-ban volt. Homokból, zsákokból, járművekből ezúttal elegendő mennyiség áll rendelkezésre.
Nagy erőkkel vonult fel az ukrán katasztrófavédelem és hadsereg is, négy helikopter segíti a védekezést. A gátnál sok az önkéntes a környező falvakból, de érkeztek egyetemisták és főiskolás diákok is a Tiszához. Az ungvári járás öt Tisza menti településéről egyelőre nem menekítették ki a lakosságot, de minden helységben készenlétben állnak az autóbuszok az esetleges kiürítéshez.
Megoldódott a védvonal hírközlő eszközökkel való ellátása is: az illetékes ukrán hatóság mobiltelefonokkal, a Magyar Köztársaság ungvári főkonzulátusa pedig - a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) költségére - bérelt 30 rádió adó-vevővel látta el a gátakon szolgálatot teljesítőket. Erre már csak azért is szükség volt, mivel Csapnál hosszan tartó árhullámra lehet számítani. Ugyancsak az ungvári magyar főkonzulátus megrendelésére hoztak Magyarországról ezer világítófáklyát. A csapi körzetben tartózkodik Szakács Zoltán ungvári magyar főkonzul, aki az ukrán és magyar vízügyi hatóságok operatív kapcsolattartását biztosítja.
Országos templomi gyűjtés
Országos templomi gyűjtést rendelt el az árvízkárosultak megsegítésére a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Állandó Tanácsa március 18-ára, vasárnapra, látva a Kelet-Magyarországon és a határainkon túl kialakult katasztrófahelyzetet - tájékoztatta Juhász Judit szóvivő csütörtökön az MTI-t. Az egyházmegyékben összegyűlő összegeket a Magyar Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezete, a Magyar Karitász számlaszámára utalják át.
(MTI)