Az elfogadott törvény az egészségbiztosító által 2001. január 1-jén lekötött szakintézményi kapacitásokat bázis állapotnak tekinti, majd leírja, hogy miként növelhető vagy csökkenthető a kórházi ágyak száma, illetve a járóbeteg-szakellátás óraszáma. Ez azt jelenti, hogy megszűnnek az egészségügyi kapacitásokról minden évben alkudozó megyei egyeztető fórumok, mert a jövőben csak a módosulásokat kell engedélyeztetni, a megadott szakmai irányelvek alapján.
A módosított törvény szerint az egészségügyi miniszter a pénzügyminiszter egyetértésével engedélyezheti, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerződést kössön új kapacitások finanszírozására. Az új szabályozás értelmében a helyi önkormányzatok akkor csökkenthetnek saját kórházukban vagy egészségügyi szakintézményükben kapacitásokat, ha azok kihasználatlanok, és ezt a tényt a tisztiorvosi szolgálat is igazolja. Az önkormányzatok úgy is csökkenthetik ellátó-kapacitásukat, hogy az adott feladatot - egymás közötti megállapodással - egy másik helyhatóságnak adják át.
A törvényi szabályozás mindezt azzal a megkötéssel engedi, hogy a feladatátadó település lakói a kapacitáscsökkentés miatt nem maradhatnak ellátatlanul. Az egészségügyi törvénycsomag egy másik blokkja az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálattal (ÁNTSZ) kapcsolatos törvényt módosítja. Eszerint a tisztiorvosi szolgálat az ország egész területén jogosult közegészségügyi ellenőrzésekre. Ugyanakkor a törvény előírja azt is, hogy a tisztiorvosi szolgálat milyen módon hangolja össze közegészségügyi munkáját a fegyveres testületek hasonló szervezeteivel.
A módosítással szűrővizsgálatokra vonatkozó szabályozás is megváltozott. Most már törvény rögzíti, hogy a tömegeket érintő lakossági szűrővizsgálatokat az ÁNTSZ koordinálja és szervezi. Az egészségbiztosítási törvényt módosító blokk szabályozza a külföldön tartózkodó, dolgozó vagy tanuló, és ott megsérült magyar állampolgár mentésének finanszírozását. A törvény megerősíti azt az alapelvet is, hogy nem adható méltányosságból előny olyan egészségügyi ellátásra, amelynek igénybevétele várólistáról lehetséges.
Az egészségügyi törvényt a cselekvőképességről nemrég elfogadott törvényhez igazítva módosította a parlament. A törvény azt a személyt tekinti korlátozottan cselekvőképesnek, akit a bíróság az egészségügyi ellátással összefüggő jogok gyakorlása tekintetében gondnokság alá helyezett. A törvényben változás az is, hogy a 16. életévét betöltött fiatal szabadon dönthet annak személyéről, aki az őt érintő egészségügyi ellátásokkal kapcsolatban nyilatkozhat helyette. Az egészségügyi törvény pszichiátriai betegekre vonatkozó módosítása a gondozottak korlátozását illetően ad garanciát az érintettek emberi jogaira.
A törvény egyúttal felhatalmazza és kötelezi a szakminisztert, hogy a korlátozások részletes szabályait külön rendeletben határozza meg.
(MTI)
Ajánló: