Pénteken dönt az MDF a választási együttműködésről

Vágólapra másolva!
Pénteken dönt az MDF országos választmánya a Fidesszel kötendő választási együttműködésről. A Fidesz akár már a jövő héten asztalhoz ülne a fórumosokkal, hogy folytassák a megbeszéléseket. A Dávid Ibolya vezette pártban azonban megoszlanak a vélemények arról, érdemes-e a legnagyobb kormányzó párttal tovább tárgyalni, vagy van más lehetősége is az MDF-nek egy évvel a választások előtt.
Vágólapra másolva!

A Magyar Demokrata Fórum ma foglalkozik a választási koalícióról folytatott tárgyalások eddigi eredményeivel. Fórumos körökben megoszlanak a vélemények arról, elfogadják-e a Fidesz ajánlatát, vagy tovább alkudozzanak. Dávid Ibolya miniszter-pártelnök szerint az MDF-nek a Fidesszel kötött megállapodás nem az egyetlen lehetősége egy évvel a választások előtt.

A Fidesz elnöksége úgy látja, sikerült előre haladni a legutóbbi, keddi tárgyaláson. Deutsch Tamás elnökségi tag és sportminiszter hangsúlyozta, szeretnének megállapodni az MDF-fel. Megerősítette, hogy a legnagyobb kormányzó párt a választási törvényben meghatározott utolsó pillanatban is kész megegyezni a fórummal. Az MDF kérésére a jelöltek számáról azonban nem nyilatkozott a politikus.

Mint ismeretes, Dávid Ibolya először 44 képviselői helyet kért, amelyre a legnagyobb kormányzó párt mindössze 22 helyet ajánlott, mondván, korábban már megállapodott a Fidelitasszal és az MKDSZ-szel. Az MDF a következő tárgyalási fordulón engedett, és beérte volna 39 hellyel, ám az Áder János vezette tárgyalócsoport csak három pluszhelyet ajánlott koalíciós partnerének, fórumos politikusok szerint esélytelen körzetben.

Más kérdésben is távol állnak az álláspontok a Fidesz és az MDF között. Az MDF szeretné, ha a közös lista Fidesz-MDF néven futna, és külön frakciót alakíthatnak 2002-ben, ám a MH információi szerint ezeket Áderék nem támogatják. Állítják: a tárgyalásokon erről nem esett szó. A fórumos politikusok bizalmatlanok, hiszen a házszabályt a legerősebb pártok bármikor módosíthatják, s megszabhatják, hány taggal alakítható képviselőcsoport. Ha a Dávid Ibolya vezette párt éppen nem felel meg az új követelménynek, akkor képviselői kényszerűségből beülhetnek a fideszesek közé. Deutsch Tamás szerint a közös lista nevénél azt kell eldönteni, hogy a választóknak mi a legszimpatikusabb. A Fidesz alelnöke hangsúlyozta: nem akarják bekebelezni az MDF-et, az önállóságot és az egyenrangú partnerséget soha nem kérdőjelezték meg.

Salamon László, az ügyrendi bizottság fideszes elnöke elmondta, hogy a Fidesz a kelleténél több töredékszavazatot veszített az előző választásokon az MDF-fel közösen indított és kiesett jelöltek miatt. Akkor egyharmad-kétharmad arányban, előnytelenül állapodtak meg a fórummal, de ennél fontosabb volt a két párt együttműködésének politikai üzenete. A fideszes tárgyalópartnerek elárulták a fórum képviselőinek, hogy a kitagadott kisgazdaminiszterek tanácsára alakult kisgazdaszövetségnek is tartogatnak - most már csak öt - helyet. Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter, a Független Kisgazdák Demokratikus Szövetségének elnökségi tagja elmondta: még nem tárgyaltak a legnagyobb kormányzó párttal a választási együttműködésről.

Szerinte addig ezt nem kezdeményezik, amíg ki nem derül: milyen összefogásra képesek a Torgyán József vezette párt ellenében. Koalíciós körökből kiszivárgott, hogy a Fidesz csak ősszel beszélne Turi-Kovácsékkal az együttműködésről, addig sok minden történhet Torgyán József körül. Szüksége van a kormányzó pártnak minden kisgazdaszavazatára, s nem kíván magára haragítani senkit. A reform polgári platformos kisgazdák, akik ősszel alapítanak pártot, nem árulták el: kikkel tárgyalnak. Horváth Béla, a reformosok frontembere annyit mondott: nem tart attól, hogy nem lesz szövetségesük, hiszen a szavazóbázis mögöttük áll.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!