A hét első napjaiban tárgyalja meg a magyar fél a Pentagon és az Egyesült Államok kormányának Budapestre érkezett szakembereivel a módosított F-16-os harci gép ajánlatot. A megbeszélésről a szakminisztérium ígérete ellenére nem adott ki közleményt.
Juhász Ferenc, a honvédelmi bizottság szocialista alelnöke változatlanul kétesélyesnek tartja a vadászgépügyletet. Vagy döntött már az Orbán kabinet - ami valószínű - és akkor az "ajánlatmódosítás" merő porhintés. Vagy nem, de a nagy erővel lobbizó amerikaiak ki fogják kényszeríteni, hogy szerződéssel is elkötelezze magát a magyar kormány a használt F-16-osok bérlése mellett.
A vadászgépekkel kapcsolatos módosított ajánlat mostani úgymond "háttérmagyarázata" Hollósi Nándor nyugállományú mérnök altábornagy számára értelmezhetetlen. Kétségtelen, hogy az amerikai kongresszus elé tárt Pentagon-elképzelésre cáfolattal reagált a Magyar Köztársaság hadügyi apparátusa. Hollósi arra az egy hónappal ezelőtti információra utalt, amely szerint hazánk a 24 darab F-16-os bérlésén kívül 4 plusz gépet is vesz, hogy az alkatrész-utánpótlást a legolcsóbban oldhassa meg. Erdélyi Lajos, a szakminisztérium szóvivője június 21-én az MTI-nek kijelentette, egyetlen tárgyaláson, ajánlatban nem szerepelt a plusz 4 gép megvétele alkatrésznek. Hollósi tábornok közölte: "Most majd nyilván kiderül, az A, illetve B típusú F-16-osok olyan öreg gépek, amelyekhez az alkatrész-utánpótlást csak így lehet biztosítani, mivel olyanokat már nem gyártanak."
Lapunk úgy tudja, az amerikai delegációt még a héten melegváltásban követi a svédek kormányzati és katonai szakemberstábja, ugyanis a Gripenekre beadott ajánlatot is módosítják. Emiatt a honvédelmi tárca kénytelen lesz megismételni az amerikai és a svéd kínálat összehasonlító elemzését - az áprilisi előző az F-16-osokra voksolt -, de a nyári szabadságolások miatt a dokumentum elkészülte szeptembernél hamarabb nem várható. Szakértők állítják: vagy nem kerül sor az újraértékelésre és akkor a kormány még az ősszel át tudja verekedni az Országgyűlésen a döntést. Ebben az esetben az Orbán-kabinet neve fémjelzi majd a légierő technikaváltását. Vagy ha a különféle kötelező fórumok időigényes procedúrája miatt mégis elmaradna és a választásokat követően születne döntés a beszerzésről, akkor talán nagyobb esély lenne a repülésszakmai szempontok érvényesülésének - vélik katonai körökben.