A tárgyaló felek remélik, hogy a jövő hét elején megszületik az Egészségügyi Minisztérium és a Magyar Gyógyszerészkamara megállapodása a patikák működési stabilitásának megteremtéséről - közölte Géher Pál, a tárca helyettes államtitkára szerdán.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra: egy eredménytelen tárgyalássorozat után a tárca és a kamara újabb egyeztetései azt követően kezdődtek, hogy július 1-jén hatályba lépett a 3500 forint fölötti készítmények patikai árrését rögzítő rendelet. Géher Pál szerint a várható megállapodás idei és jövő évi intézkedéseket tartalmaz. Az idén bővíthető lesz a patikákban készíthető gyógyszerek köre, amellyel a jelenleginél több beteg egyedi terápiája oldható meg, ráadásul a gyári eredetű gyógyszerezésnél olcsóbban.
Géher Pál szerint ugyanakkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) emeli a magisztrális gyógyszerek elkészítésének munkadíját. A díjnövelés például por esetében 50 helyett 150, kúpoknál 60 helyett 250 forint bevételt jelent majd a gyógyszerészeknek. Az államtitkár közölte azt is, hogy a tervek szerint a patikákban éjszakai ügyelet alatt kért, de nem sürgős szükségleteket kielégítő készítményekért a jelenlegi 100 forint helyett legalább 200-300 forint többletet kell majd fizetnie a vásárlónak.
Az alapellátási orvosi ügyeletekhez hasonló szisztéma szerint kívánják rendezni a patikák kijelölését az éjszakai ügyeletekre, valamint a hozzá rendelt társadalombiztosítási díjazást.
A jogszabály-módosítás után, de legkésőbb az év végétől lehetőség adódhat arra, hogy a gyógyszertárak a jelenlegi 3-4 héthez képest két héttel korábban kapják meg az egészségbiztosítótól az eladott gyógyszerek értékét - mondta az államtitkár, aki szerint az intézkedés a gyógyszertárak készletezéséhez nyújthat pénzügyi segítséget.
A helyettes államtitkár a tervezetből kiemelte azt is, hogy Magyarország uniós csatlakozása idejére fokozatosan az európai közösség országaiban rögzített gyógyszer-kiskereskedelmi árrések átlagának 80 százalékára emelnék a hazai patikai árréseket. Géher Pál a megállapodás részeként említette a patikák helyzetének olyan értelmű stabilizálását is, hogy az ország uniós csatlakozásával párhuzamosan ne kényszerüljenek külföldi tulajdonba.
Horváth Tamás, a gyógyszerészkamara alelnöke elmondta: a szakértői tárgyalások során kiderült, hogy a patikák helyzetének javításához több jogszabály módosítására van szükség. Az alelnök aggályát fejezte ki amiatt, hogy a jogszabály-változtatás időigényessége következtében az idén nem oldódnak meg a gyógyszerárrés-rendelet után nehéz helyzetbe kerülő kispatikák készletezési gondjai.
Korábbi cikkeink:
Megkezdődött a patikusok tiltakozó gyűlése
(2001. június 23.)
Tiltakozó nagygyűlést tartanak a patikusok
(2001. június 23.)
(2001. június 14.)