Megszüntették a nyomozást a BKV Rt. vezetői ellen

Vágólapra másolva!
A Budapesti Rendőr-főkapitányság Vizsgálati Főosztálya megszüntette a hűtlen kezelés bűntette miatt indult nyomozást Aba Botond, a BKV Rt. vezérigazgatója és két társa ügyében. A büntetőeljárás során fokozott ügyészi felügyeletet ellátó Fővárosi Főügyészségen még nem tudnak a rendőrség nyomozást megszüntető határozatáról.
Vágólapra másolva!

Tavaly januárban Sándor Zsuzsa, a Fővárosi Bíróság szóvivő-bírája közölte: a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) úgynevezett előkészítő ülésén tárgyalásra alkalmatlannak tartotta az Aba Botond és két társa ügyében 58 millió forintos vagyoni hátrányt okozó bűncselekmények miatt benyújtott vádiratot, ezért pótnyomozást rendelt el.

A nem nyilvános előkészítő ülésről a szóvivő akkor úgy nyilatkozott: a bírósági eljárás lefolytatására kijelölt tanács végzésének indoklása szerint a nyomozó hatóságok nem vizsgálták kellő részletességgel, hogy a BKV Rt.-nek a vádbeli időszakban, 1996 második félévében milyen volt a pénzügyi helyzete, likviditási mutatói, valamint tőkeerőssége.

A bíróság akkor úgy vélte: a pótnyomozást követően az is szükségessé válhat, hogy a hatóságok módosítsák a bizonyítékokkal mindezidáig kellőképpen alá nem támasztott vádat, illetve vádirati tényállást. "A bíróság azt is hiányolta, hogy a rendkívül bonyolult gazdasági folyamatokat érintő nyomozásban nem vettek igénybe szakértőket" - mondta el tavaly januárban Sándor Zsuzsa.

A Fővárosi Főügyészség egy évvel ezelőtti vádirata még arról szólt: Bóta János elsőrendű vádlott, a BKV Rt. vezérigazgató-helyettese 1996. szeptemberében tévedésbe ejtette Aba Botondot azzal, hogy állítása szerint a cég likviditási gondok miatt képtelen idejében visszafizetni tb-tartozásait.

Az akkori vádirat tartalmazta: a vezérigazgató-helyettes azt javasolta a Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztár illetékeseivel, illetve az Aba Botonddal folytatott megbeszéléseken, hogy a pénztár a BKV Rt.-vel szemben fennálló követeléseit "engedményezze" egy másik gazdasági társaságnak.

A Fővárosi Főügyészség Bóta Jánost tettesként elkövetett, különösen nagy kárt okozott csalás bűntettével, és felbujtóként elkövetett, különösen nagy kárt okozó hűtlen kezelés bűntettével vádolta.

A tartozás átvállalásáról szóló szerződést a Pannon Konzult Kft. ügyvezetőjeként aláíró Nagy Kálmán másodrendű vádlott ellen bűnsegédként, a szerződést másik oldalról szignáló Aba Botond harmadrendű vádlott ellen pedig tettesként elkövetett, különösen nagy kárt okozó hűtlen kezelés volt a vád. A törvény szerint ezek a bűncselekmények 2-8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők.

Korábbi cikkünk:

A rendőrség hűtlen kezelés miatt eljárást indít a BKV vezérigazgatója ellen

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!