Halált okozhatnak a túl szigorú feltételekkel szedhető gyógyszerek

Vágólapra másolva!
Vélhetően az orvosok rendelték szabálytalanul azt a koleszterincsökkentő gyógyszert, amely emberek halálát okozta, így nekik is kell majd felelniük miatta. A gyógyszergyártók úgy vélik, bármilyen készítménynél számolni kell kockázatokkal. Eddig több gyógyszert is visszavontak már azért, mert olyan szigorú feltételekkel lehetett csak szedni, amit nem lehetett betartani.
Vágólapra másolva!

Várhatóan az orvosoknak kell majd felelniük a Bayer Gyógyszergyár koleszterincsökkentő készítménye okozta halálesetek miatt. Mint ismert, az elmúlt években 30-40 ember halálát hozták összefüggésbe a forradalmian új és komoly piaci sikerrel kecsegtető gyógyszerrel. A gyógyszergyár a napokban kivonta termékét a forgalomból. A szakma szerint vélhető, hogy a páciensek nem az előírásoknak megfelelően szedték a tablettákat: sem a megadott mennyiségeket nem tartották be, sem azt a gyártói figyelmeztetést, hogy használata vérzsírcsökkentővel együtt tilos.

A mostani eset nem egyedülálló. Már a közelmúltban is több termék forgalmazását szüntették meg különböző cégek sorozatos halálesetek miatt. Legutóbb az egyik antibiotikum és egy szintén vércukorszint-csökkentő okozott halálos májkárosodást. Mindkettő esetében kiderült, túl szigorú feltételek mellett voltak csak elkerülhetőek a mellékhatások, ezért ezek forgalmazását is megszüntették.

A megkérdezett szakemberek szerint valamennyi gyógyszer használata kockázattal jár, hiszen képtelenség a mintegy 4-5 ezer vegyülettel vagy valamennyi létező anyaggal kipróbálni, vajon okoz-e az együttes használat súlyos mellékhatásokat. A gyártók épp ezért végeznek akár 8-10 évig is kísérleteket, míg egy terméket bevezetnek a piacra, hogy a lehető legtöbb mellékhatást megismerjék. A forgalmazás során is kötelező az orvosoknak jelenteni, ha bármilyen panaszról tudomást szereznek, akkor ugyanis már több 100 ezer emberen figyelhető meg a hatás.

Suba István, a Bayer gyógyszergyár hazai képviseletének orvos-igazgatója szerint valamennyi termék használata nyilvánvalóan kockázatos, a gyártóknak, kutatóknak, orvosoknak a hatékonyság-kockázat arányát kell figyelembe venni, vagyis azt: vállalható-e, s ha igen, megéri-e az adott rizikó a várható eredményt.

Valamennyi készítménynél előfordulhat olyan mellékhatás, amellyel nem számolnak a gyártók, jóllehet a konkrét esetben, a koleszterincsökkentőnél a cég kimutatta s jelezte is a tilalmat: a vérzsírcsökkentésre alkalmazott hatóanyaggal nem szabad együtt szedni. Mégis ez történt az ismertté vált esetekben, illetve az, hogy az orvosok nem tartották be az előírásokat, s nem annak megfelelően emelték a dózist - nyilatkozta Suba István

- Nem véletlen, hogy ma a gyártók egy teljes oldalnyi tájékoztatót adnak, amely az évek során szerzett tapasztalatok alapján az összes mellékhatást felsorolja, így ezért semelyik gyártó nem hibáztatható, vonható felelősségre. A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke, Hávelné Szatmári Katalin szerint a termékért a gyártó teljes körűen felel, azonban csak addig, amíg az előírásai szerint alkalmazzák készítményét. Ha ilyen körülmények között örténik a baj, komoly kártérítést kell fizetnie a cégnek.

- A patikusoknak öt évig kell megtartani a vényeket, így visszanézhető, melyik orvos mit rendelt, s így állapítható meg az orvos vagy gyógyszerész hibája. Igaz, szinte ez lehet az egyetlen bizonyíték, de ez viszont kétséget kizáró arra nézve, hogy a betegen kívül más is hibázott. Ilyenkor mindkettőjüket munkakörben gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés címén vonhatják felelősségre, s a diplomájukba kerülhet a vétség - véli az elnök.

Igaz, többek szerint az már szinte bizonyíthatatlan, hogy a beteg kinek az utasítására szedte a készítményt, illetve a súlyos mellékhatások, esetleg a halála szoros összefüggésbe hozható-e az adott termékkel. Orvos nemigen veszít pert terápiás esetben: többnyire azzal mentesül, hogy egyéb betegséget is kimutatnak a páciensen.

Ugyan elméletben Magyarországon is előfordulhat bármikor, hogy valamelyik készítmény váratlan mellékhatásokat okoz, ennek azonban a szakemberek szerint szinte semmi esélye. Talán ez az előnyünk abból a hátrányból, hogy nálunk szinte sosem kerülnek vadonatúj, még más piacon ki nem próbált termékek forgalomba. Többnyire ugyanis már amerikai vagy nyugat-európai próba és legtöbbször többéves alkalmazás után kaphatják magyar betegek is a készítményeket.

Korábban:

Visszavonta a Bayer gyilkos gyógyszerét

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!