Az esztergomi bazilikában tartott szent misét Paskai László bíboros celebrálta. Az ünnepélyes keretek között megtartott misén felolvasták II. János Pál pápa üdvözlőlevelét is. Egyébként teljesen hagyományos mise volt - számolt be a helyszínről az [origo] tudósítója - ahol sokat méltatták István király érdemeit.
Paskai bíboros után Áder János, az országgyűlés elnöke mondott beszédet, majd Bölcskei Gusztáv, református püspök. A kormánytagok közül: Dávid Ibolya igazságügyminiszter, Demeter Ervin titkosszolgálatokat felügyelő miniszter, Martonyi János külügyminiszter, Rockenbauer Zoltán kulturális miniszter és Surján László volt népjóléti miniszter volt jelen. Mádl Ferenc köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János a feleségével látogatott el a helyszínre.
Áder beszédében, amikor a nemzetet elnyomó hatalmakról beszélt, közölte, hogy 10 évszázad alatt öt nagyhatalom próbálta elnyomni, tönkre tenni Magyarországot. Szavai szerint a múlt században egy nemzeti szocialista és egy szocialista nagyhatalom. Ezeket a sorokat korábban, a parlamentben már elmondta, ami nagy vihart kavart, főleg a szocialista párt tagjai háborodtak fel.
A várt 15 000-nél jóval kevesebben voltak kíváncsiak a szertartásra. A bazilika előtt 1500-2000-en kísérték figyelemmel a misét. A jelenlévők nagy része kíváncsi volt a koronára is. A mise után Melocco Miklós Szent István-szobrát avatták fel. Az István megkoronázását ábrázoló alkotást Mádl Ferenc köztársasági elnök avatta, István király érdemeit és a szobor szépségét méltatva. A kompozíciót a magyarországi történelmi egyházak vezetői mellett Karl-Josef Rauber apostoli nuncius, és a Konstantinápolyi Patriarkátus képviseletében Mihail metropolita is megáldotta. A szoboravató ünnepségen is jelen volt a kormány számos tagja, Áder János és Orbán Viktor is. De az érdeklődő civileket nem engedték az ünnepség közelébe sem. A népi ruhába öltözött élő díszlet mozgását Koltai Gábor rendezte.
A Nagyboldogasszony napja alkalmából rendezett ünnepség a millenniumi évi ünnepségsorozat lezárása. Ebből az alkalomból Esztergomba utazott a korona. A hajókonvoj - három hadihajó és több kisebb rendőrhajó kíséretében érkezett az esztergomi ideiglenes kikötőbe a Budapest nevű koronaszállító, tetején hatalmas műkoronával. A hajóról négy koronaőr cipelte ki a koronát. A fogadásnál ott volt Koltay Gábor és Esztergom polgármestere. Az ereklyét lovas huszárok, történelmi zászlótartó díszőrség és népviseletes lányok, asszonyok, fiú fogadták. A koronát két percre rakták pódiumra a parton, csak annyit mondtak: a Szent Korona megérkezett, majd berakták az MM2001 (Magyar Millennium) rendszámú fehér Mercedes mikrobuszba. Az autót fekete ruhás emberek kísérték fel a bazilikához. A fogadó ünnepséget 200 ember nézte végig, de a díszőrség miatt nem láthatták a koronát.
Esztergomban utcalezárásokkal, a város fellobogózásával készültek a korona érkezésére. A bazilika környékén nagy rendőri készültséggel várták a koronát: a környező házak tetejéről, és helikopterről is figyelik a környéket a rendőrök.
A bazilikánál a Szent Korona Testület tagjai - Mádl Ferenc köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Áder János, az Országgyűlés elnöke, Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és Németh János, az Alkotmánybíróság elnöke - és Paskai László bíboros várták az ereklyét.
A mai napi ünnepség költsége körülbelül 50 millió forint, bár a Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal nem számolta ki a pontos költségeket.
[origo]
Korábban: