Egyelőre nem tudni, honnan szándékozik kiszorítani a kormány a múlt heti csarodai ülését követően az árvízkárosultaknak beígért 10 milliárdos többletkiadás fedezetét. Költségvetési szakértők szerint azonban félő, hogy a Belügyminisztérium büdzséjéből csoportosítják át a fedezetet. Nemigen akad ugyanis olyan tárca, ahonnan - még ha csak időlegesen is - el lehetne vonni ekkora összeget az év végéig - állítja egy névtelenségét kérő szakértő.
Mint lapunk megírta, Orbán Viktor miniszterelnök már a múlt héten bejelentette: bebizonyosodott, hogy a kormány által az árvíz során megsemmisült, illetve megrongálódott házak rendbehozatalára szánt alig több mint 20 milliárdos keret nem lesz elegendő. Ezért a kormány úgy határozott, hogy ezt az összeget további 10 milliárddal kiegészíti. Akkor a kormányfő arra kérte a pénzügyminisztert, nevezze meg azokat a tárcákat, ahonnan néhány hónapra átcsoportosíthatná ezt az összeget. A zárszámadást követően majd ezt visszapótolják a költségvetés többletbevételéből.
A pénzügyminiszter mind ez idáig nem nevezte meg az érintett tárcákat. Annyi azonban biztos, hogy Varga Mihály egyetlen minisztériumtól szándékozik megvonni a 10 milliárd forintot. Sajtónyilatkozatban leszögezte: létezik olyan tárca, amely nélkülözni tud ekkora összeget. - Meglesz a fedezet, a javaslatot a jövő héten fogom megtenni a kormánynak - tette hozzá a tárca vezetője. Úgy vélekedett: elviekben két eset lehetséges: vagy minden tárcától egy bizonyos százalékot vonnak el, vagy megnézik azokat a forrásokat, amelyeket egyébként ilyen célokra terveztek be. Varga Mihály példaként a lakásépítést és az útfelújítás említette.
Információik szerint azonban az ezeket a területeket felügyelő tárcák - a Gazdasági Minisztérium és a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium - nem rendelkeznek akkora kiadási oldallal december tájékán, hogy ekkora összeget "kölcsönözni" tudjanak. A lap úgy tudja: sokkal valószínűbb, hogy a belügyi tárcán belül találják meg a forrást, méghozzá épp az önkormányzati fejlesztésekre szánt kiadások között. Ezen kívül a Miniszterelnöki Hivatal jöhet szóba, hiszen ott 25-30 milliárd forint alkalmas az időleges elkülönítésre. A Népszava úgy értesült, az egészségügyi ágazatban nincs lehetőség arra, hogy az év utolsó hónapjáig nélkülözzenek ekkora összeget.
A települési helyhatóságokat érintő karcsúsítástól az önkormányzati vezetők is tartanak. Úgy érzik, további elvonást sem rövidebb, sem hosszabb távon nem bírnának ki.
- Nem szabadna az önkormányzati szférától átcsoportosítani, hiszen a 2001-2002-es költségvetés és a vártnál magasabb infláció már épp eléggé sújtotta őket - fogalmazott Lamperth Mónika, a Baloldali Önkormányzati Közösség elnöke. A fejlesztési források így is szűkösek. A sorozatos átcsoportosítások, már-már átláthatatlan pénzmozgások a költségvetésen belül így is épp eléggé elbizonytalanítják a gazdálkodást.
A 10 milliárd átcsoportosításához mindenképpen szükség lenne az Országgyűlés költségvetési bizottságának egyetértésére, s jóvá kellene hagynia a döntést a Tisztelt Háznak is.
- Elképesztő, amit a kormány pénzügyi téren csinál. Ha kell, van 250 milliárd forint, mint a főváros közlekedésfejlesztésére, máskor 10 milliárd forint előteremtésére is várakozni kell - mondta Szekeres Imre, a költségvetési bizottság elnöke. Hozzátette: ideje, hogy a kormány előterjesztést készítsen a bizottság és a parlament számára arról, mekkora a költségvetés bevétele és mi várható még. A dokumentumnak tartalmaznia kellene, milyen pontokon van szükség változtatásokra az éppen a kormánypártok által elfogadott 2 éves költségvetéshez képest.
Várhatóan negyedik körös bontásra is szükség lesz az árvíz sújtotta településeken - derült ki az újjáépítéssel megbízott konzorcium cégeinek szerdai egyeztetésén.
Korábban: