Az orvosok jogtalanul jelentik fel a drogosokat

Vágólapra másolva!
Az utóbbi időben egyre gyakrabban fordul elő, hogy orvosok jelentik fel kábítószeres betegeiket, mert attól félnek, hogy ellenkező esetben felelősségre vonnák őket. Az eljárás törvény- és alkotmányellenes. A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet a Magyar Orvosi Kamara segítségét kéri annak érdekében, hogy az orvosok megismerjék a tényleges jogi helyzetet, és a hatályos magyar jogszabályoknak megfelelően végezzék munkájukat.
Vágólapra másolva!

A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet (TASZ), amely évek óta foglalkozik kábítószer-fogyasztók jogainak védelmével és drogpolitikai kérdésekkel, a héten nyílt levélben fordult a Magyar Orvosi Kamara elnökéségéhez. A levélben foglaltak szerint egyre több olyan ügyfél fordul a TASZ-hoz, akik ellen a rendőrség valamilyen egészségügyi intézmény feljelentése alapján indított eljárást.

Ezek az esetek a szervezet munkatársai szerint azért fordulhatnak elő, mert Magyarországon az orvosok jelentős része tévesen azt hiszi, hogy felelősségre vonhatják, amennyiben nem jelenti a rendőrségen a tudomására jutott drogozást. A nyílt levélben azonban a TASZ kiemeli, hogy "A jelenleg hatályos magyar törvények nem teszik lehetővé az orvosnak azt, hogy kábítószeres betegéről bejelentést tegyen a rendőrségen." Ezt a jogszabályt kevesen ismerik, pedig - folytatódik a levél - "az az orvos, vagy egészségügyi dolgozó, aki jelenti a kábítószeres esetet a rendőrségen, az orvosi titkon kívül megsérti az Alkotmányt, az egészségügyi és az adatvédelmi törvényt, valamint az egészségügyi adatok kezeléséről szóló jogszabályt is. Nem mellékes az sem, hogy a bejelentést tevő orvos bűncselekményt követ el, hiszen a büntető törvénykönyv az ilyen magatartást 177/B §-ában "különleges személyes adatokkal visszaélésnek" nevezi, és három évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni."

A kifejezetten drogbetegekkel foglalkozó szakemberek és a mentőszolgálat munkatársai jól ismerik az ide vonatkozó jogszabályokat, és szigorúan betartják az adatvédelmi előírásokat. A probléma nem csak az, hogy a bejelentésekkel sérülnek a drogosok személyiségi jogai, sokkal veszélyesebb, ha a feljelentéstől való félelmükben nem mernek a betegek orvoshoz fordulni.

A TASZ a Magyar Orvosi Kamara elnökének küldött levelében abban kéri a szervezet segítségét, hogy az ország minden orvosa megismerje a tényleges jogi helyzetet, és a hatályos magyar jogszabályoknak megfelelően végezze munkáját.

A Magyar Orvosi Kamaránál eddig senki nem tudott nyilatkozni az ügyben.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!