Magyarország a szövetség egységének leghatározottabb kinyilvánítása szempontjából fontosnak tartotta és támogatta a NATO nagyköveti tanácsának szerda este meghozott döntését - közölte Horváth Gábor külügyi szóvivő. A NATO állandó tanácsa úgy döntött, hogy ha bebizonyosodik, hogy a keddi támadássorozat külföldről érte az Egyesült Államokat, azt a Washingtoni Szerződés 5. cikkelye értelmében valamennyiük elleni támadásnak tekintik.
Horváth Gábor megerősítette: a NATO tanács nyilatkozata szerint a segítségnyújtás nem jelent automatikusan és feltétlenül katonai akciót vagy abban való részvételt. A Washingtoni Szerződés 5. cikkelye értelmében minden szövetséges egyénileg dönt arról, milyen módon és mértékben látja szükségesnek a külső támadást szenvedett tagország megsegítését.
Magyarország szempontjából ez a döntés abból a remélhetőleg mindörökké csak elméleti lehetőségből fakadóan is meghatározó jelentőségű, hogy ha hazánkat érné egy ilyen gyáva terorrtámadás, a többi 18 tagállam, köztük az Egyesült Államok, egyértelműen és határozottan Magyarország segítségére sietne - közölte a szóvivő.
Horváth Gábor kijelentette, hogy a tagországok demokratikus értékeire és vívmányaira a szövetség stratégiai koncepciója szerint az "új kihívások" között egyértelműen a nemzetközi terrorizmus jelenti a legnagyobb veszélyt és a legsúlyosabb fenyegetést.
Az amerikai célpontok elleni alattomos és barbár támadás egyértelműen ráírányította a figyelmet arra, hogy ez a fenyegetettség valóssá vált, soha nem öltött ilyen méreteket és nem jelentett ilyen kockázatot nemcsak az Egyesült Államok, hanem a szövetség bármely tagországa számára - mondta Horváth Gábor.
Korábban: