Elképzelhető, néhány héten belül már a magyar házi őrizetesekre is felkerülhetnek az első elektronikus lábbilincsek, amelyek - a közvetlen rendőri felügyeletet részben kiváltva - a nap 24 órájában jelzik, ha arra vetemedik a delikvens, hogy elhagyja otthonát. A Belügyminisztériumban várhatóan ezen a héten döntenek a működést felügyelő központi bázis és a korábban kiválasztott mintegy kétszáz üvegszálas jeladó beszerzésének finanszírozási módjáról.
Eiselt György, a BM informatikai és távközlési helyettes államtitkára a Magyar Hírlapnak elmondta: nagy valószínűséggel a két évre szóló bérleti konstrukció mellett teszi le a garast a tárca. Kalkulációik szerint erre az időszakra mintegy 250-300 millió forintra rúg a diszpécserközpont, illetve a felügyelete alá tartozó kétszáz jeladó bérleti díja. A beruházás tervezésekor figyelembe vették, hogy tavaly csaknem 500 millió forintot fordított költségvetéséből a rendőrség a házi őrizetesek szemmel tartására. Mint arról korábban már beszámoltunk, a jeladó bilincs valójában leginkább egy karórához hasonlít, amelyet a házi őrizetes bokájára rögzítenek. A szerkezet sav- és lúgálló, de bírja a terhelést, valamint az ütést is. Lehetetlen úgy eltávolítani, hogy ne jelezze az esetleges szabotázst. Az eszköz meghatározott időközönként azonosítójelet sugároz az őrizetes otthonában elhelyezett bázisállomásnak, amely egy arasznyi méretű doboz, s amely a jeleket mobil vagy vezetékes telefonvonalon továbbítja a felügyelet központjába. Ezeket értékelve a központ azonnal jelzi, ha az őrizetes személy elhagyja a kijelölt területet (vagyis az otthonát) vagy megrongálja az eszközöket.
Eiselt György hangsúlyozta: a lábbilincs bevezetése továbbra sem zárja ki annak lehetőségét, hogy a bíróság a házi őrizet elrendelésekor - a legmagasabb szintű biztosítást ítélve szükségesnek - a rendőri felügyelet mellett döntsön. Ám minden valószínűség szerint a kisebb súlyú bűncselekmények 30-90 napra előzetesbe került gyanúsítottai közül egyre többen tölthetik ezt az időszakot kizárólag elektronikus "őrangyaluk" gondjaira bízva otthonukban. Az első hónapokban mintegy 60-80 ügyfélre számítanak a tárcánál.
Amennyiben a kísérleti időszak során beválik a technikai házi őrizet intézménye, vélhetően a bíróságok is egyre gyakrabban élnek majd ezzel a lehetőséggel. A központi bázis kapacitását éppen ezért bővíthetőre tervezik, s a jövőben akár kiszabott szabadságvesztés otthoni letöltésének lehetőségét is megteremtheti a távfigyelő rendszer.