Egyelőre semmi jele sincs olyan kormányzati szándéknak, hogy az afgán menekülteket háborús menekültnek minősítik, és nem is valószínű, hogy erről jogszabály szülessen. Legutóbb erre a boszniai események idején volt példa, a koszovói háború idején már nem hoztak erről rendelkezést, így az onnan menekültek Magyarországon nem számítottak háborús menekülteknek.
A háború előzményeit már érezhették az afgán menekültek a velük szembeni hatósági intézkedésekben, igaz, ezek számukra nem voltak kedvezőek: szeptember 23-án az összes afganisztánit Debrecenbe szállították, határőröket és katonaságot rendeltek a szállásuk védelmére, valamint kijárási tilalmat rendeltek el részükre. A kijárási tilalmat enyhítették azóta, azonban a Kalocsára költöztetendő afgánok mellé is katonai alakulatokat vezényeltek, így kvázi ellenségként kezelik őket, noha Tony Blair angol miniszterelnök és George Bush miniszterelnök többször hangoztatta már, hogy az afgán nép nem ellenség.
Afganisztánban már hosszú évek óta polgárháború zajlik, az etnikai és vallási túlkapások mindennaposak, ráadásul néhány napja már az Egyesült Államok és szövetségesei is támadják az országot, nem véletlen tehát, hogy az utóbbi hetekben több millió afganisztáni próbálja elhagyni országát. Idén a menekültek 40 százaléka Afganisztánból érkezett; az afgánok különösen az elmúlt hónapokban jöttek nagy számban: augusztusban és szeptemberben mintegy ezren érkeztek az országba. Az elmúlt két hónapban mintegy ezer afgán menekült érkezett Magyarországra.
A háború dacára semmiféle változtatás nem lesz az afgánok menekültkérelmeinek elbírálását illetően - mondta Végh Zsuzsanna, aki hozzátette: senkit sem fognak visszatoloncolni Afganisztánban, mivel ott az életük veszélyben lenne.