Szabadi állította, hogy Orbán Viktor miniszterelnökkel jó volt a kapcsolata. A kormányfő "abszolút pozitív módon értékelte munkáját". Kritikát nem kapott a miniszterelnöktől, csak elismerést - állította a volt államtitkár.
Szabadi az őt ért vádakban mind ártatlannak tartja magát, és a részbizottság előtt felsorolta érveit ártatlansága mellett. A volt államtitkárt többek között azzal gyanúsítják, hogy aránytalanul sokat költött külföldi utazásaira, például többször repült első osztályon Thaiföldre, ahol rengeteget költött a minisztérium pénzéből. A gyanúsított szerint azért voltak drágák utazásai, mert a többi tárcától eltérően külkapcsolataik miatt nem csak Európába kellett utaznia, és ez magasabb költségekkel járt. Ugyanakkor az ő nevére írták munkatársai költségeit is, de személy szerint nem költött többet az indokoltnál.
Az FVM intenzív külgazdasági kapcsolatrendszerei miatt fontosak voltak ezek az utazások, de három éves működése alatt átlagosan nem utazott sokkal drágábban a többi kormánytaghoz képest, csak 1999-re, a KEHI által vizsgált időszakra éppen sok tengerentúli látogatás jutott, védekezett a volt államtitkár. Ráadásul a külföldi utazásokról jelentést tettek a miniszterelnöknek, utazási tervet is leadtak a kormánynak minden évben kétszer. Emellett egyeztettek a Külügyminisztériummal. A külügyi tárca javaslatait mindig elfogadták, akár a külföldi látogatásokat is lemondták, ha ezt a tanácsot kapták.
A Ferencvárosi Torna Clubnak adott FVM támogatás Szabadi szerint teljesen törvényes volt. A pénzért reklámfelületet kapott cserébe a tárca, így szerinte normális üzleti viszonyban volt a sportklubbal, aminek alelnöki tisztét is betöltötte. Szabadi szerint ha a Fradival kötött szerződésekben hiba van, akkor arról nem tehet, mert nem ő írta a szerződéseket.
A sokmilliós támogatásért cserébe a minisztérium reklámjai éppen az Üllői úti stadionban nem jelenhettek meg. Szabadi szerint erről is tudhatott a kormány többi tagja. A földművelésügyi tárca és az FTC közötti reklámszerződés nyilvános volt. Azt pedig mindenki láthatta, hogy a stadionban nincsenek FVM-reklámok.
Sokak szerint Szabadi működése alatt indokolatlanul kapott több szabolcsi konzervgyár 2,3 milliárd forint kamatmentes kölcsönt. Az államtitkár szerint az állami segítség elkerülhetetlen volt, mert az orosz piac szűkülése után lehetetlen helyzetbe kerültek ezek a gyárak, és sok ember elvesztette volna az állását. Szabadi most is úgy gondolja, megérte támogatni ezeket a vállalkozásokat, még akkor is, ha az állami segítség ellenére több közülük később csődbe ment. Szabadi bírálói szerint kizárólag a kisgazdákhoz közel álló vállalkozók részesültek a kedvezményekben.
Szabadi szerint az sem igaz, hogy ő törvényellenesen vett volna át ügyeket, melyek a miniszter vagy a közigazgatási államtitkár hatáskörébe tartoztak volna. Szabadi szerint természetes, hogy a miniszter távollétében helyettesként ő intézkedett. Az pedig szokásos gyakorlat más tárcáknál is, hogy a közigazgatási és politikai államtitkárok átvesznek ügyeket egymástól, mert sok átfedés van a hatáskörök között. Sok ügyet egyszerűen csak ő tudott megoldani a hétszáz fős minisztériumban, ezért dolgozott olyan munkákon is, amelyek mások feladatai lettek volna.
Tagadta azt is, hogy egy személyben dönött volna az FVM pénzügyeiről, és azt is, hogy a kézi vezérléssel irányította volna az FVM-cégeket. Elmondta, hogy a minisztérium pénzügyeinek 90 százalékáról Tamás Károly akkori közigazgatási államtitkár döntött. Azoknál az agrárcégeknél, amelyek a minisztérium alá tartoztak, ugyan ő gyakorolta a tulajdonosi jogokat, de ezek csak elvi jogok voltak, aminek nincs és nem volt jelentősége.
[origo]