Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a mentelmi bizottság ülésén történtek kapcsán az MTI-nek elmondta: összefüggést látnak aközött, hogy az MSZP-sek és az SZDSZ-esek nem szavazták meg Szabadi Béla mentelmi jogának felfüggesztését, illetve bizonyos volt és jelenlegi kisgazda képviselők nem támogatják majd a 2000. évre vonatkozó zárszámadási törvény elfogadását.
Az ellenzék másképp indolja döntését. Dornbach Alajos, a testület SZDSZ-es alelnöke elmondta, hogy nem a Szabadi elleni gyanú megalapozottságát kérdőjelezték meg azzal, hogy a mentelmi jog felfüggesztése ellen szavaztak a testület ellenzéki tagjai, hanem azt próbálták megakadályozni, hogy az ügy büntetőeljárás helyett politikai csatározássá alakuljon át.
Dornbach közölte, hogy már korábban, még Szabadi államtitkársága idején többször interpelláltak az FTC vitatott támogatása kapcsán. Akkor válaszában mindent rendben lévőnek talált a kormány és a legfőbb ügyész is. Ezért kérdéses, hogy most miért akar mégis Polt vizsgálatot indítani az ügyben. Ezért szerették volna a bizottság előtt meghallgatni a legfőbb ügyészt arról, milyen, az üggyel kapcsolatos információk kerületek időközben a birtokába. Az ellenzék azt gyanítja ugyanis, hogy politikai okok miatt vették most elő ezt az ügyet. Ezért nem támogatták a mentelmi jog felfüggesztését, hogy ne válhasson gyakorlattá a politikai okok miatt indított büntetővizsgálat.
Az ellenzék és a Fidesz pengeváltásának előzménye, hogy a mentelmi bizottság keddi ülésén a testület nem támogatta Szabadi Béla mentelmi jogának felfüggesztését. A testület ellenzéki és kisgazda tagjainak szavazataival utasították el Polt Péter legfőbb ügyész kérését. Mivel a bizottság egyetlen szavazattal vetette el a javaslatot úgy, hogy a Fidesz és a MIÉP is támogatta a mentelmi jog újbóli felfüggesztését, előfordulhat, hogy a parlamentben a bizottság döntésével ellentétes határozat születik.
A mentelmi bizottság fideszes elnöke, Isépy Tamás az ülés után érthetetlennek tartotta, hogy Szabadi Bélát miért pórázon és bilincsbe verve vitték a testület elé, ahol ráadásul egy olyan ügyben hallgatták meg, amiben még nincs is ellene eljárás. Ezt a véleményt osztották az ellenzéki politikusok is. Szabadi Béla jelenleg házi őrizetben van.