Az Észak-magyarországi Regionális Vízművek (ÉRV) Rt. szerdán leállítja a vízszolgáltatást a Heves megyei Recsk lakótelepén, amennyiben a terület vezetékhálózatát működtető Recski Ércbánya (RÉ) Rt. nem fizeti meg hatmillió forintos adósságát - közölte Orosz Péter, az ÉRV értékesítési igazgatója.
A lakótelepen élő 154 személy nem tehet arról, hogy a vízművek beszünteti a szolgáltatást, ugyanis a RÉ két évvel ezelőtt egyoldalúan felmondta az ÉRV-vel fennálló szolgáltatói szerződést, és azóta a lakóktól sem fogad el pénzt a vízért. Utóbb a Heves megyei bíróság másodfokú ítéletében kimondta: a RÉ jogellenesen járt el, ám az állami tulajdonú cég törvényességi felülvizsgálatot kért a Legfelsőbb Bíróságtól. A lakók ebben a helyzetben az állampolgári jogok országgyűlési biztosától kérnek segítséget.
Az ércbánya fejlesztése a ’70-es évek közepén indult meg, ekkor létesítették a vízvezeték hálózatot is az ipari létesítmények, irodaházak, illetve a hatvan szolgálati lakás vízellátásának biztosítására. Utóbb öt családi ház is épült a területen. A hálózat egy mérési ponton csatlakozik a közműrendszerre, vagyis az ércbánya a szolgáltatónak fizetett a vízért, a lakosok pedig az ércbányának. A beruházás 1982-ben félbeszakadt, majd a kilencvenes években több sikertelen kísérlet történt a részvénytársaság értékesítésére, végezetül pedig a tulajdonos ÁPV. Rt. úgy döntött, hogy megkezdi a bánya bezárását.
Eközben a RÉ értékesítette a lakásokat, az az ezeket ellátó vízvezeték-rendszert pedig felajánlotta az ÉRV-nek üzemeltetésre. Az ÉRV viszont nem volt hajlandó átvenni a szerintük elavult hálózatot, s az ércbánya egyoldalúan felmondta a szolgáltatói szerződést.
A lakók gyakorlatilag tehetetlenek, ugyanis az ércbánya szerint a részvénytársaságnak semmi köze a vízszolgáltatáshoz, az ÉRV-vel pedig nem köthetnek szerződést, mert a vezetékhálózat nem a vízműveké.
A lakók azt kérik az ombudsmantól, hogy mind törvényességi, mind emberi jogi szempontból vizsgálja meg a Recski Ércbánya Rt. eljárását. Elmondták, hogy a lakótelepet ellátó ivóvízhálózat a karbantartás hiánya miatt már a zavartalan vízszolgáltatás esetén is egészségügyi kockázatot jelent, a víz egyes pontokon bakteriálisan szennyezett.
Felhívják a figyelmet arra, hogy a bányabezárásra szánt másfél milliárd forintból nem jut 50 millió forint a vezetékrendszer felújítására.
"A cég a jogerős bírósági ítélet, a népegészségügyi szolgálat, illetve az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság határozata ellenére sem hajtja végre a vízvezetékek tisztítását, karbantartását" - áll a biztosnak eljuttatott levélben.
Az ÉRV értékesítési igazgatója hangsúlyozta, hogy a vízdíjtartozás már meghaladja az üzletileg elviselhető mértéket és a számla, minden egyes nappal 10 ezer forinttal nő. A veszteség további gyarapodását a cég már nem tudja tovább vállalni, ezért a jövőben a jogszabályok betartása mellett megszünteti a lakótelep vízellátását.
Orosz Péter közölte: az előírások szerint a területen lakók részére fejenként 50 liter ivóvizet biztosítanak naponta, 6 és 14 óra között vízszállító kocsikból lehet vizet venni a lakások 150 méteres körzetében.
Az ércbánya igazgatója szerint a részvénytársaságnak semmilyen teendője nincs a kialakult helyzetben.
Fekete József, a 3200 lakosú település polgármestere közölte, hogy az önkormányzat immár évek óta közvetít a felek között egy ésszerű kompromisszum érdekében, mindezidáig eredménytelenül, de a jelenlegi helyzetben tehetetlen, mert a vezetékhálózat nem a községé, a vízkorlátozás esetén fennálló ellátási kötelezettség pedig a szolgáltatót terheli. "Ugyan szociális segélyeket kiutalhatunk rászorultság esetén, de ettől nem lesz egészséges ivóvizük az embereknek" - mondta Fekete.